
"Mitterandovská" snídaně s obhájci lidských práv z kubánské, nikaragujské a venezuelské komunity v Kanadě
09.12.2024 / 21:03 | Aktualizováno: 09.12.2024 / 21:55
Stav lidských práv na Kubě, v Nikarague a ve Venezuele byly tématem setkání velvyslance Martina Tlapy se zástupci exilových komunit těchto latinsko-amerických zemí v Kanadě. Akce se konala u příležitosti mezinárodního dne lidských práv na podporu aktivistů, kteří se zasazují o dodržování lidských práv v zemích svého původu a usilují o propuštění politických vězňů. Inspirována je snídaní, kterou v roce 1988 uspořádal prezident François Mitterrand na francouzské ambasádě v Praze pro Václava Havla a další demokratické aktivisty v Československu pronásledované tehdejším komunistickým režimem.
V pondělí 9. 12. 2024, u příležitosti mezinárodního Dne lidských práv (Human Rights Day 10. prosince, ustaveného na počest přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948), uspořádal velvyslanec ČR v Kanadě Martin Tlapa snídani na téma lidských práv.
Velvyslanec Tlapa zahájil setkání připomenutím české historie vymanění se z totalitního komunistického režimu a návratu zpět k demokratickému uspořádání a související výzvy politické tranzice a ekonomické transformace. Připomněl, že dnešní setkání je inspirováno pracovní snídaní, kterou v roce 1988 uspořádal francouzský prezident François Mitterrand během své návštěvy v Praze, kdy na francouzské ambasádě hostil pro Václava Havla a další demokratické aktivisty v Československu pronásledované tehdejším komunistickým režimem setkání, které bylo velkou morální podporou jejich úsilí o dodržování lidských práv a demokratizaci a v dlouhodobé perspektivě přispělo k pádu komunismu a obnově demokracie. I díky této své vlastní historické zkušenosti se Česká republika dlouhodobě zasazuje o dodržování lidských práv a podporu demokracie v zemích, kde se jich nedostává.
Hosty byli představitelé exilových komunit ze tří latinsko-amerických zemí, ve kterých vládnoucí nedemokratické režimy dlouhodobě porušují základní lidská práva obyvatel. Za Kubu se zúčastnili pí Kirenia Carbonell a p. Eugenio Landeiro Reyes, za Nikaraguu p. Federico Aguado Matuz a p. Luis Quiroz, a za Venezuelu pí Aymara Agreda a pí Alessandra Polga.
Účastníci, někteří z nichž byli ve svých domovinách před emigrací do Kanady politickými vězni, se podělili o své osobní zkušenosti, popsali stav lidských práv, resp. jejich systematické porušování vládnoucími režimy, včetně bezdůvodného věznění, mučení a zabíjení politických a lidskoprávních aktivistů, totalitární kontrolu uplatňovanou režimy nad komunikací a životy občanů, i ekonomický úpadek zemí a nedostatek základních potřeb jako jsou elektřina, zdravotní služby, pohonné hmoty, pro naprostou většinu společnosti krom preferovaných režimních elit.
Účastníci ocenili dlouhodobou podporu a aktivity České republiky ve prospěch dodržování lidských práv ve světě, včetně Ceny Václava Havla za lidská práva a aktivit MZV ČR a Fóra 2000.