Ministr financí Zbyněk Stanjura v Kanadě: přímé letecké spojení i korespondenční volba
05.11.2024 / 16:35 | Aktualizováno: 05.11.2024 / 22:29
Letecké spojení mezi ČR a Kanadou, možnost korespondenčního hlasování volbách, zahraničně-politická, ekonomická a obchodní spolupráce ČR s Kanadou, otevření honorárního konzulátu ve Vancouveru, i oslavy státního svátku ČR a setkání s p. Otto Jelinkem. To byly hlavní body programu říjnové návštěvy ministra české vlády v Kanadě.
Ministr financí ČR p. Zbyněk Stanjura ve dnech 27. – 31. 10. 2024 navštívil postupně Toronto, Ottawu a Vancouver a v každém městě vedl rozhovory s kanadskými protějšky, setkal se s krajany a jednal s obchodními partnery.
Z politických partnerů ministr Z. Stanjura jednal především s předsedou Dolní sněmovny kanadského Parlamentu p. Gregem Fergusem, který se následně zúčastnil i oslav národního dne České Republiky v Ottawě. Dále Zbyněk Stanjura jednal s kanadskou ministryní zahraničního obchodu a ekonomického rozvoje pí Mary Ng, náměstkem ministra financí p. Chrisem Forbesem, s předsedou kanadské parlamentní skupiny přátel ČR poslancem Johnem Brassardem a s poslancem a stínovým ministrem financí p. Jasrajem Singhem Hallanem. V Britské Kolumbii pak i se starostou Vancouveru p. Kenem Simem. K tématům jednání patřila ekonomická a obchodní spolupráce ČR s Kanadou, včetně investic, společná podpora Ukrajiny, i energetika, strategické suroviny a technologie.
S obchodními a investičními partnery jednal ministr Stanjura v každém z navštívených měst. V Torontu vystoupil na ekonomickém semináři se zástupci tamního silného finančního sektoru. V Ottawě jednal s vedením kanadského vlajkového dopravce Air Canada o přímém leteckém spojení mezi ČR a Kanadou. Linku v první fázi otevře Air Canada v létě 2025 a jednání se zaměřila na kroky k jejímu možnému rozšíření. Ve Vancouveru ministr Stanjura vystoupil v roli hlavního řečníka na ekonomické konferenci zaměřené na posilování obchodu mezi Kanadou a především její západní částí, a zeměmi střední a východní Evropy. Jednal také s firmou Euro Manganese Inc. z Britské Kolumbie, která připravuje projekt těžby manganu z hald hlušiny ve Chvaleticích. S firmou Quantum Technology, která vyvíjí nové technologie v oblasti výroby a zpracování vodíku a hélia a již odebírá produkty české firmy European Cryogenics s.r.o., jednal o možném zapojení dalších českých firem, universit a výzkumných center, a to i v rámci evropského nástroje Horizont Europe a EUREKA. A osobně navštívil firmu Pacific Rim Engineered Products v Surrey u Vancouveru, která je od loňského roku součástí české strojírenské firmy Wikov Industry a dodává průmyslové převodovky z ČR do řady projektů ropného, plynárenského, těžebního a námořního průmyslu v USA a Kanadě.
Ministr Zbyněk Stanjura se v Kanadě také setkal s krajany, se kterými diskutoval o korespondenční volbě, která byla v letošním roce v ČR schválena a čeští občané budou mít poprvé v historii možnost ji využít v příštím roce. Vzhledem k obrovským vzdálenostem v Kanadě, druhé nejrozlehlejší zemi světa, a faktu, že čeští občané zde dosud mohli v českých volbách hlasovat jen na úřadech v Ottawě a Torontu, volali po možnosti hlasování korespondenční cestou především krajané ze vzdálenějších částí Kanady.
Příležitostí pro setkání s krajany, ale i kanadskými partnery a přáteli ČR, byly koncerty české hudby a recepce ke státnímu svátku ČR v Torontu a Ottawě, které ministr financí zahájil. Ve Vancouveru pak ministr Stanjura zahájil vůbec první českou recepci ke státnímu svátku v historii na západním pobřeží Kanady, kterou dále umocnila výstava „Příběh Hančina kufříku“. Ta vykresluje smutný příběh Hany Bradyové, malé sestry Čecho-Kanaďana Jiřího Bradyho, kterou nacisté zavraždili v Osvětimi. Stříbrným okrajem smutné historie je fakt, že kniha o tomto příběhu a výstava se staly vyhledávanou učebnicí o nebezpečí holocaustu pro nejmenší, a úsilí, aby se takové hrůzy již neopakovaly, symbolicky propojilo ČR, Kanadu, Izrael a Japonsko, tedy země, které v příběhu sourozenců Bradyových sehrály roli.
Na západním pobřeží během cesty ministr Zbyněk Stanjura také symbolicky znovuotevřel honorární konzulát ve Vancouveru, nově vedený p. Russelem Banzetem, který poskytne pomoc a podporu krajanům a českým turistům v provincii Britská Kolumbie (krom oblasti Vancouver Island, pokrývané honorárním konzulátem ČR ve Victorii).
Během návštěvy v Ottawě ministr financí Stanjura osobně poblahopřál p. Otto Jelinkovi, česko-kanadskému medailistovi v krasobruslení a pozdějšímu kanadskému ministru sportu a financí, a také velvyslanci Kanady v ČR, kterému během ceremonie předal velvyslanec Martin Tlapa medaili Za zásluhy o diplomacii, udělenou ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským.
Cesta ministra financí Zbyňka Stanjury posílila viditelnost ČR v Kanadě a přispěje k větší ekonomické spolupráci. ČR má v Kanadě vynikající jméno díky hudbě, kultuře, architektuře i lednímu hokeji, a ve vzrůstající míře také díky českým vysokým školám. V Kanadě, která je 10. největší ekonomikou světě, již dnes působí řada českých firem jako Wikov a Litostroj Power, Colt CZ Group, LINET, a Czechvar (Budvar), do Kanady vyvážejí firmy HUTIRA, TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, Škoda Group a mnoho dalších. K prioritním a rostoucím sektorům pro česko-kanadskou spolupráci patří strojírenství včetně specializovaného a dopravní infrastruktury, těžební a chemický průmysl, energetika, letectví a life-sciences (hlavně farmaceutický průmysl, zdravotnická technika), textilní průmysl a ze sektoru služeb služby environmentální, dopravní, stavební a ICT. Díky uplatňování dohody o volném obchodu CETA, jednání o které bylo výsledkem 1. českého předsednictví v Radě EU v roce 2009, vzrostl český vývoz do Kanady za posledních 9 let o 92% a dosáhl 1 mld. kanadských dolarů, zatímco obchod EU-Kanada se zvětšil o 65%.