česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: zú Ottawa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Galavečer českého předsednictví EU v Ottawě byl oslavou česko/evropsko-kanadského přátelství

Oslava více než století mimořádného transatlantického přátelství se konala v hotelu Fairmont Château Laurier dne 26. září. Součástí programu bylo mimo jiné předání cen významným Čechokanaďanům, hvězdný koncert na počest česko-kanadského skladatele Jiřího Traxlera, křest projektu Traxler 110 a Češi a Kanada a videoprezentace česko/evropsko-kanadské historie.

Ministr dopravy Martin Kupka s delegací, členové parlamentní skupiny přátel Kanady v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR Lucie Potůčková (předsedkyně), Pavla Pivoňka Vaňková (místopředsedkyně) a Ondřej Lochman, ministryně kanadské vlády s českými kořeny Karina Gould, početná skupina poslanců a senátorů Kanadského parlamentu, rodiny Tomáše Bati, Karla Velana a další mimořádné krajanské osobnosti z celé Kanady, velvyslanci členských a kandidátských zemí EU a států NATO, české hudební hvězdy - světoznámý operní zpěvák Adam Plachetka, rocková legenda Petr Janda, rocková hvězda evropského formátu Marta Jandová, swingová hvězda Jan Smigmator, náš nejlepší jazzový pianista Emil Viklický, kytarista Ondřej Pátek a vynikající česko-kanadský saxofonista Petr Cancura, zástupci Colt Canada, GZ Media, Budvaru a dalších klíčových aktérů česko-kanadské ekonomické spolupráce, obchodní mise Hospodářské komory vedená jejím viceprezidentem Radkem Jakubským, naši klíčoví kanadští partneři ve všech oblastech spolupráce a mnozí další významní hosté.

U příležitosti českého předsednictví v Radě EU se v Ottawě sešli na galavečeru mimořádní hosté. Vážili jsme si možnosti přivítat v hlavním městě Kanady to nejlepší z česko-kanadských vztahů a věříme, že se podařilo dát impuls jejich dalšímu rozvoji. Úvodní krátký historický film připomněl česko-kanadskou historii za více než sto let v evropském kontextu. Nejvýznamnější krajanské osobnosti a rodiny převzali ocenění za podporu dobrého jména naší země v Kanadě. Hosté potleskem ve stoje ocenili hvězdný multižánrový koncert na počest Čechokanaďana Jiřího Traxlera, který byl zároveň křtem kompletu gramodesky Traxler 110 a publikace Češi a Kanada. Velká pozornost byla věnována nejvýznamnější prioritě českého předsednictví EU – podpoře našich ukrajinských přátel v boji proti brutální ruské invazi.

S úvodním projevem na galavečeru vystoupil jménem české vlády ministr dopravy Martin Kupka. Za kanadskou stranu přednesla projev ministryně pro rodinu děti a sociální rozvoj Karina Gould. Ve svém vystoupení podrobně hovořila o svých českých kořenech, mimo jiné o pivní tradici města Žatec, ve které měli její prarodiče obchod textilem, či o švestkových knedlících jako svém nejoblíbenějším dezertu. Přípitek na úvod druhé části galavečera přednesli předsedové skupin přátel obou zemí v národních parlamentech, poslanci Lucie Potůčková a John Brassard. Galavečera se zúčastnili také další členové Skupiny přátel ČR v Kanadském parlamentu – předseda zahraničního výboru Senátu Peter Boehm, Valerie Bradford, Julie Dzerowitz, poslankyně se slovenskými kořeny Michelle Rempel Garner, James Bezan, Terry Dowdall, Damien Kurek, Martin Shields a Len Webber. Vážili jsme si také účasti poslance Rene Villemureho. Skupinu přátel Kanady v Parlamentu ČR zastupovali také poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková, místopředsedkyně skupiny a poslanec Ondřej Lochman. Jednalo se o historicky první setkání parlamentních skupin přátel našich zemí.

V průběhu koncertu našich hudebních hvězd „Jiří Traxler 110 živě“ zazněly nejen písně Jiřího Traxlera, ale také tradiční repertoár jednotlivých interpretů. Nechyběly ani duety Petra Jandy a Marty Jandová a Adama Plachetky a Jana Smigmatora. Ze zdravotních důvodů se koncertu nemohl zúčastnit držitel Grammy, Čechoameričan Jim Peterik. Jedna z nejslavnějších Traxlerových písní Měsíc to zavinil na galavečeru v jeho podání přesto zazněla. Jim Peterik jí zazpíval vůbec poprvé s anglickým textem jako Let’s Blame It on the Moon z velkoplošných pláten společně se svým nejslavnějším hitem Eye of the Tiger.

Koncert byl křestem kompletu gramodesky TRAXLER 110 a publikace ČEŠI & KANADA. Tento projekt, jehož autorem je velvyslanec Bořek Lizec, vzdává hold české Kanadě a připomíná 110. výročí narození spoluzakladatele české swingové éry, Čecho-kanaďana Jiřího Traxlera. Na jeho vzniku se podílely hudební hvězdy napříč žánry. Kromě umělců, kteří se zúčastnili galavečera, přispěli nahrávkami také Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Jan Vančura a Plavci, Sestry Havelkovy, The Swings a Rozálie Havelková. Gramodesku jsem doplnil o publikaci Češi a Kanada. Více než 200 historických i současných fotografií dokresluje často zapomenuté slavné příběhy českých krajanských komunit i našich nejvýraznějších česko-kanadských osobností za více než sto let. Komplet gramodesky a publikace nebude v prodeji. Je oficiálním darem našeho předsednictví v Kanadě. 11 písní alba si můžete poslechnout a česko-kanadské příběhy přečíst prostřednictvím webové stránky www.Traxler110.cz . Na této webová stránce bude k dispozici i videozáznam toho nejlepšího z programu galavečera.

„Čechokanaďané se zasloužili o vznik Československa a jeho záchranu za 2. světové války. Stáli při nás i za války Studené. S historickými komunitami jsme na dlouhá desetiletí ztratili zcela kontakt. Měl jsem unikátní příležitost mnohé z nich navštívit, často až po téměř detektivní práci. Rád bych jim tímto projektem ještě jednou vzkázal, že jsme na pomoc jejich předků nezapomněli a vážíme si i přátelství současné generace,“ přibližuje jednu z hlavních motivací ke vzniku projektu velvyslanec Bořek Lizec. „Bylo pro mě mimořádným zážitkem znovu a znovu sledovat, jak hrdí zůstávají na svůj původ. V jejich domovech visí portréty prezidenta Masaryka, zpívají české písně, ať už česky rozumí anebo ne, pečou koláče, vaří knedlíky a dokonce si i pěstují svůj vlastní mák, který musí být namletý, jak říkají, opravdu, ale opravdu jemně. Mnoho krajanů přicházelo na přelomu 19. a 20. století z Volyně. Předci krajanů z městečka Minitonas v manitobských prériích odešli z naší vlasti okolo roku 1720. Jejich lídr Jerry Vítězslav Marek hovoří česky, jako by se u nás narodil. Tak jako mnozí jiní krajané po revoluci odjel do Československa, aby naší zemi pomohl zpět k prosperitě tím, že k nám se svou manželkou odjel vyučovat angličtinu.“

To, že album vychází v podobě gramodesky, není náhoda. Největším výrobcem vinylových desek na světě je česká firma GZ Media, která má jeden z výrobních závodů v zahraničí právě v Kanadě. Samotná gramofonová deska je tedy česko-kanadským příběhem. Bez sponzorské podpory GZ Media by vydání kompletu gramofonové desky a publikace nebylo možné.

Čestnými hosty galavečera byly krajanské osobnosti, které v jeho průběhu obdržely ocenění za podporu naší země a zásluhy o rozvoj česko-kanadských vztahů. Ocenění byla postupně udělena Thomasi A. Baťovi, pravnukovi zakladatele světového obuvnického impéria Tomáše Bati; Michelle Cipera, vnučce významného politika a podnikatele Dominika Čipery; Josephu Gashnitzovi, vnukovi podporovatele obnovy Československa za 2. světové války a největšího českého farmáře té doby v Kanadě Josefa Gaschnitze; ministryni Karině Gould, lyžaři Janu Hudcovi v zastoupení jeho maminky a trenérky Vladislavy Hudec; Rayi Novakovi, řediteli Úřadu vlády Kanady bývalého premiéra Stephena Harpera; profesorovi Tomáši Pavláskovi, synovi 1. československého velvyslance v Kanadě Františka Pavláska se zásluhami o záchranu naší státnosti za 2. světové války; Robertu Tmejovi, představiteli Masaryktownu a Sokola Kanada; profesorovi Petru Vaníčkovi s mezinárodními zásluhami o rozvoj geodezie; podnikateli a filantropovi Tomovi Velanovi, synovi vynálezce, podnikatele a filantropa Karla Velana; sochařce Lee Vivot; a filmařce, spisovatelce a výtvarnici Ludmile Zeman zastoupené její dcerou a dlouholetou spolupracovnicí Lindou Zeman Spálený.

Úvodní krátký film připomněl i řadu dalších významných Českokanaďanů, kteří se bohužel galavečera nemohli zúčastnit. Patří mezi ně politik, diplomat a mistr světa v krasobruslení Otto Jelinek, mistryně světa v krasobruslení Maria Jelinek, významný autor a poradce Billa Gatese pro strategická rozhodnutí Václav Smil, podnikatel George Heller, spisovatelka a vydavatelka Zdena Škvorecká Salivarová, herec a lékař Vladimír Pucholt nebo Alex Baumann, označovaný za největšího plavce kanadské historie. Ten se účastnil galavečera prostřednictvím videopozdravu, který zaslal z Austrálie. Mezi nejvýznamnější zesnulé Čechokanaďany patří vydavatel z dob osidlování západní Kanady a významný podporovatel vzniku ČSR a jeho obnovení po 2. světové válce František Dojáček, dirigent Karel Ančerl, podnikatelé a filantropové Leon a Walter Koernerovi a nejhranější kanadský autor moderní klasické hudby Oskar Morawetz. Česká mincovna věnovala pro tuto příležitost speciální edici stříbrných mincí – jedné s motivem českého lva, co by symbolem naší státnosti, a druhé věnované českému tolaru, který se jako významná evropská měna rozšířil i do Severní Ameriky a dal vzniknout názvu měn v Kanadě i USA dolar.

Originální kresbu pro galavečer vytvořila další významná Čechokanaďanka, paní Ludmila Zeman, jejíž dceři byla při příležitosti galavečera předána také cena Gratias Agit nejvýznamnější ocenění Ministerstva zahraničních věcí za podporu dobrého jména naší země v zahraničí. Ludmila Zeman je dcerou režiséra Karla Zemana a v Kanadě žije od osmdesátých let. Za své knižní ilustrace získala prestižní cenu kanadské generální guvernérky a za animovaný film Lord of the Sky nominaci na Oskara. Hlavním motivem kresby, která se objevila na pozvánkách, programu i velkoplošných plátnech na galavečeru, je vzducholoď. Nad Ottawou se prostřednictvím této kresby objevila symbolicky v době blížící se premiéry restaurovaného filmu Ukradená vzducholoď (4. října). Tento snímek byl prvním filmem, na kterém Ludmila Zeman se svým otcem spolupracovala.

Galavečer českého předsednictví v EU měl přirozeně i evropskou dimenzi. České příběhy, které jsme na galavečeru připomněli, jsou v mnohém i evropskými příběhy, a tak jsme je také prezentovali. V Kanadě žije jedna z největších českých krajanských komunit a v tomto směru nejsme mezi evropskými národy rozhodně výjimkou. České kořeny Kanady jsme připomněli galerií nejvýznamnějších Čechokanaďanů, evropské pak obdobnou „síní slávy“ Kanaďanů s původem v každé z členských či kandidátských zemí EU. Zahrnutím kandidátských zemí jsme přitom chtěli dát najevo, že rozšiřování Evropské unie je jednou z priorit našeho předsednictví. V rámci úvodního krátkého filmu jsme české dějiny prezentovali v evropských a transatlantických souvislostech. Můžeme být nesporně hrdí na to, že naši předci stáli za obou světových válek společně s Kanaďany po boku těch, kteří bojovali za vítězství demokracie a humanismu.

Jsem velmi rád, že jsme na galavečeru mohli přivítat také řadu českých firem, kromě našich sponzorů Czechvar/Budějovický Budvar, GZ Media, Česká mincovna a Colt Canada jako člena Colt CZ Group také členy obchodní mise Hospodářské komory ČR – Cendis, Principal Engineering, Petra Clinic, EGT Express a SaZ, a dále firmy Blažek, Tesla Batteries a také projekt českých investorů v Novém Skotsku Cape Smokey.

OSOBNÍ PODĚKOVÁNÍ VELVYSLANCE:

Galavečer se uskutečnil v prostorách hotelu Fairmont Château Laurier, kde se psala kanadská historie. Jeho konání by nebylo možné bez velkorysé podpory sponzorů. Patřili mezi ně Colt Canada – člen skupiny České zbrojovky Colt CZ Group, Budějovický Budvar, GZ Media a Česká mincovna. Akci finančně podpořili rovněž Susan a Bob Arthurovi, Tom a Dana Velanovi a George Heller. Partnerem projektu byla také agentura CzechTourism. Oficiálním dopravcem byla polská letecká společnost LOT.

Chtěl bych také nesmírně poděkovat všem přátelům – zmíněným hudebním hvězdám; Radkovi Hášovi, který se mou připravil úvodní film; autorovi grafického designu oslav Karlu Scherzerovi; a mým kolegům za jejich obrovskou podporu. Mé zvláštní poděkování pak patří mé manželce Kateřině, bez které by se galavečer nemohl uskutečnit.

Webová stránka projektu Traxler 110 a Češi a Kanada:

www.Traxler110.cz

Více fotografií a další informace najdete na: www.facebook.com/BorekLizec

Publikace Czechs & Canada (v angličtině)

https://traxler110.cz/czechs-canada/

Vybrané mediální ohlasy:

Český rozhlas - Jan Kaliba: Kanadská ministryně pohupující se do rytmu hitů Petra Jandy. I tak se dají posilovat politické vztahy (článek a audio v češtině)

Kanadská ministryně pohupující se do rytmu hitů Petra Jandy. I tak se dají posilovat politické vztahy | iROZHLAS - spolehlivé zprávy

Radio Prague International - Klára Stejskalová, Jan Kaliba: A celebration of Czech-Canadian friendship in Ottawa (article and audio in English)

https://english.radio.cz/a-celebration-czech-canadian-friendship-ottawa-8762813?fbclid=IwAR3HSBFS7ulH8s-fXloARavLCVJe6lkSXnpClLLzYolBLb7XdyOwXsuM5c8

Český rozhlas 2 – Jan Smigmator, Dasha: Klub Evergreen – Hrajeme z vinylu: Traxler 110
https://www.mujrozhlas.cz/klub-evergreen/hrajeme-z-vinylu-traxler-110

Radio Prague International - Traxler 110 - New record pays tribute to one of Czechoslovakia’s interwar swing icons (article and audio in English)

https://english.radio.cz/traxler-110-new-record-pays-tribute-one-czechoslovakias-interwar-swing-icons-8762317

Radio Prague International – Klára Stejskalová: Od česko-kanadských osudů přes Plachetkovy árie po ovocné knedlíky (článek v češtině)

https://cesky.radio.cz/od-cesko-kanadskych-osudu-pres-plachetkovy-arie-po-ovocne-knedliky-8762760?fbclid=IwAR0VPTxPwNyNc6RM9LGF574hpeVsgb2nlCu6m_Xq59ezlb0Sq7wvUi8ddK8

Radio Prague International: Klára Stejskalová: Traxler 110 – hold spoluzakladateli české swingové scény (článek v češtině)

https://cesky.radio.cz/traxler-110-hold-spoluzakladateli-ceske-swingove-sceny-8761919

Radio Prague International: Rozhovor s Klárou Stejskalovou - Kanada nabízí řadu unikátních krajanských příběhů (článek a audio v češtině)

Kanada nabízí řadu unikátních krajanských příběhů | Radio Prague International

Česká televize - Studio 6 - Rozhovor s Jolkou Krásnou o projektu Traxler 110 / Češi a Kanada

Česká kultura v Kanadě - 26. srpen - Studio 6 | Česká televize (ceskatelevize.cz)

Český rozhlas 2 - Rozhovor s Mirkem Vaňurou o projektu Traxler 110 / Češi a Kanada

https://www.youtube.com/watch?v=kuAlZCcz0mE

Galerie


Gala 2022