česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 - aktuální podmínky cestování do Kanady a návrat do ČR

S platností od 1. října 2022 kanadská vláda zrušila veškerá příjezdová opatření spojená s onemocněním COVID-19, avšak 5. ledna 2023 zavedla nová opatření pro cestující z Číny, Hong Kongu či Macaa.

Cestující přijíždějící do Kanady z jiných zemí než z Číny, Hong Kongu a Macaa, nemusí vyplňovat informace v aplikaci ArriveCan, předkládat potvrzení o očkování či testování na Covid-19, nepodléhají karanténě/izolaci a nemusí oznamovat symptomy onemocnění při příjezdu do Kanady. 

Od 5. 1. 2023 všichni cestující od dvou let, kteří do Kanady přilétají z Číny, Hong Kongu nebo Macaa, musejí předložit doklad o negativním výsledku testu na Covid-19 (PCR nebo antigenní, v papírové či elektronické formě), nehledě na jejich občanství či očkování (týká se i nepřímých letů do Kanady, začínajících v Číně, či tranzitu Kanadou). Tato povinnost se nevztahuje na cestující, kteří přes uvedené země pouze tranzitovali po dobu 24 hodin a méně. Podrobné informace k nově zavedené povinnosti jsou k dispozici na webové stránce kanadské vlády věnované cestování do Kanady.

Test musí být proveden akreditovanou laboratoří ne více než dva dny před plánovaným dnem odletu z Číny, Hong Kongu či Macaa . Musí být předložen při nástupu do letadla.

Zároveň se ruší povinnost nosit masku při cestě letadlem či vlakem, avšak její nošení v těchto dopravních prostředních je přesto silně doporučováno.

Pro občany České republiky nadále platí povinná elektronická registrace v systému eTA, pokud do Kanady cestují letecky, či přes Kanadu letecky tranzitují. Občané ČR přijíždějící do Kanady autem, vlakem, autobusem či lodí na krátkodobý pobyt, nevyžadující vízum, nepotřebují  registraci eTA.

Na české občany, kteří do Kanady cestují na základě víza, nebo mají v Kanadě trvalý pobyt, se povinnost registrace v eTA nevztahuje.

Kanadská vláda přesto vyzývá všechny kanadské občany, aby chránili sebe i ostatní a omezovali šíření onemocnění Covid-19 očkováním a posilovacími dávkami, nošením kvalitních masek; pokud mají příznaky onemocnění, doporučuje se být v izolaci a provést si test na Covid-19.

Pozn. Specifické podmínky  platí na hranici Kanady s USA. 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Veškeré oficiální informace související s šířením onemocnění COVID-19 v Kanadě naleznete na webové stránce Úřadu pro veřejné zdraví.

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru Covid-19 v ČR a ve světě a jeho dopadům Česká reoublika zrušila všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí.

Cizí státní příslušníci, vč. občanů ČR, kteří nejsou plně očkovaní a chtějí odletět z Kanady, tak mohou kdykoliv učinit. Od 20. 6. 2022 není vyžadován žádný typ testu v době nástupu na palubu letadla.