česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Oslavy 30. výročí Sametové revoluce v Ottawě

(Archivní článek, platnost skončena 11.10.2022 / 23:15.)

Ve dnech 27. a 28. listopadu uspořádalo Velvyslanectví ČR v Kanadě oslavy 30. výročí Sametové revoluce, koncipované jako poděkování Kanadě a Čechokanaďanům za jejich podporu v období studené války. Čestným hostem oslav byl pan Václav Nedomanský, krátce poté, co se stal členem Síně slávy NHL. Na jeho počest se nejprve uskutečnil Český hokejový večer při utkání NHL Ottawa Senators a Boston Bruins, a poté slavnostní večer v nejvýznamnějším kanadském klubu, Rideau Club, s koncertem naší největší operní hvězdy, Adama Plachetky. Večer zahájil spolu s velvyslancem ČR v Kanadě Bořkem Lizcem předseda Senátu Kanady, George Furey. Sponzory oslav byly Budějovický Budvar, Česká zbrojovka a Linet.
 

Poděkování Kanadě a Čechokanaďanům

Oslavy mimo jiné připomněly, že Kanada přijala v období studené války více než třicet tisíc uprchlíků z Československa. Mnozí z nich se za oceánem nejen výrazně prosadili ve svých profesích, ale vytvořili také jedno z nejdůležitějších center našeho exilu ve světě. Po desetiletí pomáhali zachovat naše demokratické tradice a svobodnou kulturu. Vydavatelství 68 Publishers manželů Škvoreckých zachránilo naši nezávislou literaturu období studené války. Sametová revoluce v neposlední řadě otevřela cestu k našemu znovusjednocení s Čechokanaďany po čtyřiceti letech.

 

Václav Nedomanský – čestný host oslav

Václav Nedomanský byl prvním hokejistou východního bloku, který emigroval a hrál v NHL. „Symbolicky se právě v roce 30. výročí od pádu železné opony stal teprve jako druhý Čech členem Síně slávy NHL,“ uvedl Bořek Lizec, velvyslanec ČR v Kanadě. „Obtížně bychom hledali příběh, který by lépe dokresloval symboliku oslav v Kanadě. Václav Nedomanský odešel z komunistického Československa okupovaného vojsky Varšavské smlouvy. Život ve svobodě a také mimořádně úspěšnou druhou kapitolu svého hokejového života začal právě v Kanadě.“


Adam Plachetka – hvězda kulturního programu

S koncertem na slavnostním večeru vystoupil nejslavnější český operní zpěvák současnosti, Adam Plachetka. „Měli jsme unikátní příležitost využít toho, že Adam Plachetka tráví tento podzim v Severní Americe,“ vysvětlil Bořek Lizec. „Účinkoval nejprve jako Figaro v Rossiniho Lazebníkovi sevillském v Chicagské lyrické opeře a nyní vystupuje v roli hraběte Almaviva v Mozartově Figarově svatbě v Metropolitní opeře v New Yorku. Velice si vážím, že přijal mé pozvání a oslavy do Ottawy přijel podpořit mezi newyorskými představeními.“ 

 

Český hokejový večer – pocta Václavu Nedomanskému při zápase NHL

Velvyslanectví ČR v Ottawě a hokejový klub Ottawa Senators uspořádali Český hokejový večer na počest pana Václava Nedomanského při zápase NHL Ottawa Senators a Boston Bruins. Fanoušci měli možnost pana Nedomanského nejen slavnostně uvítat v úvodu zápasu, ale také se s ním osobně setkat formou „Meet & Greet“. Na ledě jsme mohli sledovat tři české hráče, Davida Krejčího (Boston), Filipa Chlapíka (Ottawa) a v neposlední řadě Davida Pastrňáka (Boston), vedoucího hráče pořadu střelců NHL. Úvodní hymny zazpíval s velkým úspěchem Adam Plachetka. Děkujeme všem fanouškům, kteří přišli vzdát hold panu Nedomanskému a oslavit s námi třicet let naší svobody!  

 

Slavnostní večer k 30. výročí Sametové revoluce

Oficiální oslava třiceti let naší svobody se uskutečnila 28. listopadu v nejvýznamnějším kanadském klubu, Rideau Club. Po úvodním projevu velvyslance Bořka Lizce vystoupil s hlavním projevem za kanadskou stranu předseda senátu George J. Furey. Několika citáty z projevu Václava Havla předneseného při příležitosti návštěvy Kanady v roce 1990 poukázal na nadčasový a univerzálně platný odkaz našeho prvního polistopadového prezidenta. Se zdravicí vystoupil také čestný host oslav Václav Nedomanský. Hlavním kulturním programem byl půlhodinový koncert Adama Plachetky s výlučně českým operním repertoárem (skladbami Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany). Na klavír Adama Plachetku doprovázel profesor Timothy Cheek, odborník na interpretaci českých oper. Vystoupení zakončila píseň Ach synku, synku na počest prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Součástí úvodního programu v hlavním sále klubu bylo také promítnutí dvou krátkých dokumentárních filmů o Sametové revoluci a životním příběhu Václava Nedomanského (sestřih z připravovaného dokumentárního filmu „Big Ned“). Hosté měli možnost zhlédnout také výstavu fotografií zachycujících návrat svobody a demokracie do naší vlasti uspořádanou ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu.

 

Mezi účastníky oslav byla také řada mimořádných krajanských osobností, mimo jiné Tomáš A. Baťa, ředitelka Národní galerie Kanady Sasha Suda, někdejší šéf úřadu vlády Kanady Ray Novak, podnikatel a filantrop Milan Kroupa a prezident Velan, Inc., syn vynálezce, podnikatele a filantropa Karla Velana, Tom Velan.


Historické noviny

Historic Newspaper (PDF, 3 MB)

Krátký dokumentární film o Sametové revoluci, který zahájil slavnostní večer

https://www.youtube.com/watch?v=KDhkATrD9TM&t=2s

Dokumentární film o Václavu Nedomanském

http://bignedfilm.com/

Více fotografií:

https://embassycz.rajce.idnes.cz/30th_anniversary_of_the_Velvet_Revolution/

Galerie


30th anniversary of the Velvet Revolution