english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: 21. základna taktického letectva
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Čeští letci budou v roce 2025 opět střežit vzdušný prostor Islandu

Parlament ČR schválil působení českých vojáků v zahraničních operacích v letech 2025-26. Mezi schválenými operacemi je i ochrana vzdušného prostoru Islandu, tzv. Air Policing. V tomto úkolu se spojenecké země NATO střídají, AČR přitom naváže na své tři předchozí úspěšné airpolicingové mise. Čeští letci budou Air Policing na Islandu zajišťovat během léta roku 2025.

Půjde již o čtvrté nasazení českých letců na Islandu, předchozí tři mise proběhly v letech 2014-16. I tentokrát český kontingent využije letouny JAS-39 Gripen. Do mise se může zapojit až 95 vojáků. Hlavním cílem Air Policingu na Islandu je zajistit dostatečný situační přehled a bezpečí v této důležité části vzdušného prostoru NATO. Tato mise je specifická a jedinečná pro Island - vzhledem k jeho geografické poloze zde udržují alianční spojenci po dohodě s islandskými orgány periodickou přítomnost stíhacích letadel dislokovaných na základně Keflavík. Tu v červnu 2024 navštívila česká delegace Zahraničního výboru PSP ČR vedená 1. místopředsedkyní Věrou Kovářovou.


Čeští vojáci budou, stejně jako v minulých letech, působit i v řadě dalších zahraničních misí. „Bezpečnost Česka v současném globalizovaném světě nekončí na našich hranicích. Proto je důležité, aby Armáda České republiky byla aktivní a přítomna i mimo české území. Zahraniční mise, které schválil Parlament, tak jsou nástrojem, jak posílit bezpečnost a ochranu českých občanů. A to i ve spolupráci s našimi spojenci,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Celkem může v roce 2025 sloužit v zahraničních misích až 2666 českých vojáků, o rok později až 2571 vojáků. Například na východním křídle NATO by mohlo působit až 2000 českých vojáků, což je o 800 víc než nyní. Východní křídlo Severoatlantické aliance dlouhodobě posiluje kvůli ruské agresi proti Ukrajině. Čeští vojáci budou působit v Litvě, Lotyšsku, Polsku a na Slovensku. Budou se také i nadále podílet na výcviku příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Parlament rovněž schválil návrh na výcvik a poradenství v Mauritánii, působení jednotek na Balkáně či na Blízkém východě.


Více informací ke schváleným misím je k dispozici zde.