
Delegace Ústavně-právního výboru PSP ČR jednala v Norsku o otázkách vězeňství či voleb
13.06.2023 / 18:38 | Aktualizováno: 25.07.2023 / 11:54
Delegace Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR navštívila ve dnech 4. - 7. června 2023 Norsko. Cílem jejich pracovní cesty byla výměna zkušeností z oblasti vězeňství, trestní politiky, ukládání trestů a jejich druhů, prevence kriminality a volebního systému. Poslanci jednali se dvěma partnerskými výbory norského parlamentu (Stortingu) a experty ministerstva pro místní samosprávu a regionální rozvoj. Absolvovali rovněž studijní návštěvu ve věznici Ringerike.
Delegace Ústavně-právního výboru vedená jeho předsedou Radkem Vondráčkem, zahrnovala rovněž poslankyni Lucii Potůčkovou, Taťánu Malou a Josefa Cogana. V centru pozornosti jednání s předsedou Kontrolně-ústavního výboru Stortingu Peterem Ch. Frølichem a dalšími členy výboru bylo sdílení zkušeností s procesem úprav volebního zákona. S poslanci Výboru pro spravedlnost vedeného Per-Willy Amundsenem pak česká delegace během jednání i následného pracovního oběda diskutovala širokou paletu témat, včetně voleb, jednacího řádu obou parlamentů, a praktické poznatky z oblasti ukládání trestů, prevence kriminality a vězeňství.
Jednání s vrchní ředitelkou Cathrin Sætre a dalšími experty ministerstva pro místní samosprávu a regionální rozvoj, které má v gesci realizaci voleb v Norsku, přineslo řadu užitečných informací o základních modalitách a specifických rysech norského volebního systému. Mezi jeho specifika patří např. vysoká míra autonomie obcí při realizaci voleb, vysoká míra důvěry občanů ve volební instituce, legislativu a procesy, možnost korespondenční volby ze zahraničí či možnost volit až dva měsíce před hlavním volebním dnem. Norští partneři také informovali o aktuálně schválené změně volebního zákona v Norsku. Nový volební zákon má např. umožnit lepší připravenost na nečekané události během voleb (živelné pohromy, teroristické útoky atd.) či reaguje na rozvoj informačních a komunikačních technologií.
Studijní návštěva ve věznici Ringerike poskytla příležitost prodiskutovat s ředitelem věznice Eirikem Bergstedtem problematiku norského vězeňství a zároveň umožnila praktický vhled do fungování tohoto nápravného zařízení s nejvyšším stupněm ostrahy. Předmětem diskuze byly praktické otázky jako zajištění bezpečnosti, denní režim vězňů, možnosti jejich pracovních a vzdělávacích aktivit, financování nákladů věznice, lékařská péče, atd. Delegace byla seznámena s prostory věznice včetně cel.
Norští partneři po celou dobu návštěvy ochotně a otevřeně reagovali na projevený zájem české delegace a vzájemná interakce přinesla pro obě strany užitečné poznatky.