česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: sci
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Od ledna 2024 zavádí Kyperská republika nový program pod názvem „ solární panely pro všechny“

Od ledna 2024 zavádí Kyperská republika nový program s názvem „solární panely pro všechny“ s celkovým rozpočtem 30 mil. €. Tato částka by měla pokrýt téměř 6000 žádostí kyperských domácností.

Cílem programu „photovoltaics for all“ je zvýšit využití  solárních panelů v domácnostech a malých firmách, s cílem redukovat vysoké účty za  elektřinu. Žádosti o půjčku budou přijímány od ledna 2024. Program by měl pokrýt na 6 tis. žádostí vlastníků malých a středních domů, kteří nemají vstupní kapitál na vlastní instalaci fotovoltaických systémů. Konkrétní finanční kritéria nejsou pro přihlášení do programu potřeba. Podporované systémy budou až do výkonu 5kW. Jakmile bude žádost schválena, žadatel bude moci pokračovat v instalaci bez počátečního kapitálu. Od prvního dne připojení systému do elektrické sítě však začne zákazník průběžně dotaci splácet v rámci účtů za elektřinu s navýšením o poplatek 150 € v rámci každého vyúčtování (jednou za dva měsíce). Tento poplatek bude zákazníkovi účtován až do splacení zakoupeného produktu, tedy po dobu přibližně 4-5 let. Finanční prostředky na výše zmíněný program budou poskytnuty  z Fondu pro obnovitelné zdroje energie a úspory energie. Solární panely by měly mít sedmiletou záruku.

Kyperská vláda předpokládá, že by program mohl v konečném důsledku přispět nejen ke snížení finanční zátěže obyvatel a menších firem, ale díky snížení odběru elektřiny z neekologických elektráren (energetickým zdrojem je zde topný olej) i k ochraně ovzduší. Pro příklad domácnost, která měla účet za elektřinu ve výši  370 € za dva měsíce, by měla po instalaci solárních panelů platit 207 € (včetně zmíněných 150 €),  a po uplynutí 4-5letého období pak jen 57 €.

Středomořský ostrov Kypr má výrazný potenciál pro využití solární energetiky. Pro české firmy, které se zabývají solárními technologiemi, se v Kyperské republice otevírá perspektivní trh a možnosti spolupráce. Výše uvedený projekt totiž nebude zdaleka jediným. Po dokončení procesu zvýšení kapacity a posílení elektrické přenosové soustavy bude stát i soukromý sektor ještě výrazněji využívat energii z obnovitelných zdrojů, zejména pak sluneční. Pro české firmy se zde otvírají rozsáhlé možnosti investic nejen do instalace a následného provozu elektráren, ale i do výzkumu a vývoje nových solárních technologií. Kyperské ministerstvo průmyslu a energetiky signalizuje zájem na spolupráci s českými energetickými firmami na modernizaci sektorů energetiky, včetně projektů OZE.

Tým velvyslanectví České republiky v Nikósii je připraven být maximálně nápomocen všem firmám se zájmem rozšířit své aktivity na Kypr.

Další informace:

Stránky EAC k fotovoltaickým zařízením, na stránkách lze nalézt i tendry. Stránky CERA (Hlavní regulátor). Fond pro obnovitelné zdroje energie a úspory energie.

Autor: David Hrdoušek