
České firmy sledují nové trendy v sektoru obranné techniky.
09.01.2025 / 11:29 | Aktualizováno: 09.01.2025 / 12:33
Ve dnech 12. a 13. prosince se pod záštitou kyperského prezidenta N. Christoulidese a nejvyšších představitelů ministerstva obrany a velení Národní gardy konala v Nikósii 2. mezinárodní konference o obraně a bezpečnosti „BATTLEFIELD ReDEFiNED 2024“ zacílená na umělou inteligenci, využití bezpilotních letounů a pozemních vozidel (UAV a UGV) v moderním boji, na kybernetickou bezpečnost, raketové systémy, elektronický boj či zapojení satelitních technologií. Představen byl nejnovější vývoj v oblasti multidoménových operací, síťově orientovaných technologií, sledovacích systémů a simulátorů, přičemž řada z nich měla na Kypru premiéru. Jelikož Kypr zásadně mění své obranné paradigma a vznikají nové dodavatelské vztahy, projevily o konferenci zájem kromě domácích také zahraniční firmy včetně české Excalibur Army ze skupiny CSG.
Kyperský obranný průmysl v posledních pěti letech prokázal mimořádný růst a odolnost a stal se klíčovým pilířem národní bezpečnostní strategie. Kyperské společnosti se zapojily do 37 různých zakázek Evropského programu rozvoje obranného průmyslu a do Evropského obranného fondu. Byly uzavřeny smlouvy s celkovým rozpočtem přibližně 435 milionů EUR na vývoj nové generace evropských obranných systémů. Tato kooperace vybavuje kyperský obranný průmysl vyspělejší infrastrukturou a specializovanými odbornými znalostmi, čímž země zároveň získává pozici spolehlivého koproducenta v dodavatelském řetězci evropských obranných systémů. Vláda, která připravuje novou legislativu k institucionalizaci high-tech obranného průmyslu, poprvé od vzniku Kyperské republiky např. oficiálně požádala francouzské ministerstvo obrany o zapojení kyperského obranného průmyslu do budoucích zbrojních zakázek s francouzskými společnostmi.
Kypr realizuje významné strategické změny ve svém vojenském a mezinárodním směřování. Snaží se o restrukturalizaci Národní gardy a její rostoucí orientaci na západní vojenské systémy, čímž cílí na posílení svého geopolitického postavení ve východním Středomoří. V posledním desetiletí země využila své relativní stability v tomto regionu a zaujala pozici spolehlivého západního partnera v centru vysoce konfliktního prostředí. Důležitým impulsem bylo pro Kypr i zrušení amerického zbrojního embarga v roce 2022, což mu nově umožnilo nakupovat západní zbraně, které potřebuje k nahrazení již zastaralého a nyní sankciovaného ruského arzenálu (tyto sankce způsobily, že stávající kyperské obranné systémy mají nedostatek náhradních dílů a nelze je tedy udržovat v provozu, natož modernizovat). Vláda nyní mj. jedná s USA a Izraelem o pořízení moderních systémů v oblasti protivzdušné obrany a protiletadlových systémů. Důraz je kladen na vyřazení starých ruských variant a jejich nahrazení modernějšími západními alternativami (tanky, obrněná vozidla BMP-3). S USA jedná i o modernizaci letecké vojenské základny Andreas Papandreou a námořní základny v Mari.
Celkově se vojenská strategie Kypru zaměřuje na modernizaci obranných kapacit ruku v ruce s posílením partnerství s USA, NATO a ČS EU. Země se zavázala vyčlenit 2 % hrubého domácího produktu na výdaje na své ozbrojené síly nejpozději do roku 2026, ačkoliv kvůli k vetu Turecka není dosud členem NATO. Kromě toho se chce kyperská armáda zapojit do úsilí Evropské unie o posílení evropské obrany.
Účast českých firem na modernizaci obranného průmyslu Kypru aktivně podporuje také české velvyslanectví v Nikósii, které tuto oblast řadí mezi své priority. Na konferenci BATTLEFIELD ReDEFiNED 2024 proto doprovodili zástupce Excalibur Army český velvyslanec V. Němec a obchodní rada P. Šusták. Vojenský přidělenec, plk. J. Olejník následně firmu podpořil při neformálním jednání s vysokými představiteli kyperského ministerstva obrany. Excalibur Army se na konferenci úspěšně podařilo představit řešení týkající se bojového dělostřelectva na moderním bojišti a nabídku pásových kolejových vozidel pro bezpečnostní složky a ozbrojené síly. Okruh možností je však mnohem širší a české velvyslanectví vnímá příležitosti i pro další české výrobce, např. při dodávkách technologií pro Národní gardu Kypru, síťově orientovaných technologií, sledovacích systémů anebo při případných subdodávkách systémů pro modernizaci vojenských základen na Kypru.
Čím více se Kypr v obranném sektoru sbližuje s USA a Západem, tím více se očekává i jeho aktivní vojenská role na Ukrajině, mimo jiné formou dodávek starších zbraní ruské výroby, které budou v rámci modernizace a přezbrojení armády postupně nahrazovány zbraněmi západní provenience. I zde by se mohlo jednat o příležitost pro české firmy, jež mají zkušenosti s reexportem podobných komodit.
Tým Velvyslanectví České republiky v Nikósii je připraven svými kontakty jak na vládní, tak odborné úrovni, být maximálně nápomocen všem firmám se zájmem rozšířit své aktivity v tomto perspektivním odvětví na Kypru.
Zpracoval: Pavel Šusták, obchodní rada Velvyslanectví České republiky v Nikósii