česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy New Delhi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora vztahů s Nepálem

Kdy: 14.02.2020 - 15.02.2020

Dne 14. února 2020 vykonal velvyslanec pro Nepál se sídlem v Dillí Milan Hovorka jednodenní pracovní cestu do Nepálu. Jednal s ministrem zahraničních věcí Nepálu Pradeepem Gyawalim a předsedou dolní komory nepálského parlamentu Agnim Prasadem Sapkotou. Předal sanitku, doprovodné vozidlo a medicínské zařízení v rámci humanitárního program MEDEVAC a jednal o perspektivách rozvoje dvoustranných hospodářských vztahů s mladými nepálskými podnikateli.  
 

Jednání s ministrem zahraničních věcí Pradeepem Gyawalim bylo zaměřeno na podporu rozvoje bilaterálních vztahů a spolupráci  v regionálním a globálním měřítku. Velvyslanec Milan Hovorka připomněl, že ČR je v Nepálu dlouhodobě přítomna prostřednictvím celé řady programů rozvojové pomoci realizovaných z veřejných i soukromých prostředků.  Zmínil také zájem na rozvoji mezilidských kontaktů.  Na jejich podporu Česká republika otevřela v Káthmándú v loňském roce vízové aplikační centrum znamenající usnadnění vízové procedury pro nepálské zájemce o cesty do ČR. Obě strany se shodly na potřebě dát bilaterálním vztahům novou dynamiku prostřednictvím návštěv na vysoké úrovni. Velvyslanec Milan Hovorka tlumočil zájem na návštěvě ministra Gyawaliho i přetrvávající zájem na návštěvě nepálského ministra financí v čele podnikatelské delegace do ČR. Jednání byl přítomen rovnĕž generální honorární konzul České republiky v Káthmándú Vishnu Kumar Agarwal.

Nepal3


S cílem podpořit význam parlamentů obou zemí pro rozvoj dvoustranných vztahů jednal velvyslanec Milan Hovorka s předsedou dolní komory nepálského parlamentu Agnim Prasadem Sapkotou. Informoval jej o existence skupiny přátel Nepálu v českém parlamentu a dal ke zvážení ustavení obdobné skupiny přátel v nepálském parlamentu. Česká strana by uvítala návštěvu poslanců nepálského parlamentu v ČR.  

Nepal4

 
Velvyslanec Milan Hovorka předal Nadaci Dhagpo Sheydrub Ling sanitku, medicínské zařízení a operační vozidlo, jež má v rámci humanitárního programu MEDEVAC usnadnit přístup chudých dětí a farmářů bez vzdělání v okrese Nala nedaleko od hlavního města Káthmándú k základní lékařské péči. Česká vláda poskytla v rámci Programu MEDEVAC nadaci „Dhagpo Sheydrub Ling Foundation“ celkem 900 000,- Kč (cca 39 000,- USD). Velvyslanec Hovorka se setkal se při této příležitosti s nejvyššími duchovními představiteli kláštera se stejným názvem a navštívil tamější klášterní školu.
 

Nepal2


Velvyslanec Milan Hovorka absolvoval rovněž diskusní fórum s mladými lídry z řad nepálského podnikatelského stavu sdruženými ve Fóru mladých v rámci Svazu nepálského průmyslu.

Nepal5