česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @mea.gov.in
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský zahájil v Dillí cestu po Indo-Pacifiku

Ministr Lipavský navštívil Indii po roce od své poslední návštěvy. Během necelých 24 hodin v Dillí se ministr Lipavský setkal se svým indickým protějškem ministrem zahraničních věcí Dr. S. Jaishankarem a zúčastnil se prestižní geopolitické konference Raisina Dialogue. Program ministra Lipavského v Dillí byl nabitý - setkal se také se svým tanzanským protějškem January Makambou, aby s ním projednal možnosti lepšího využití potenciálu vztahů našich zemí. Program pokračoval setkáním s generálním ředitelem Škoda India - největším českým investorem v Indii. Diskutovali o možnostech další expanze ikonické automobilky v Asii. Na českém velvyslanectví v Dillí ministr zahájil podnikatelský seminář a svůj den zakončil podnětnou diskusí s Paulou Dobriansky z Atlantic Council, která se týkala budoucnosti NATO a euroatlantického partnerství.

Ministr Lipavský na konferenci Raisina Dialogue hovořil mimo jiné o snižování závislostí na nespolehlivých partnerech a diverzifikaci zdrojů. „Nežádoucí závislosti na malém počtu dodavatelů se plně ukázaly během covidové pandemie a brzy potom se podobná situace opakovala kvůli ruské agresi na Ukrajině. Snažíme se proto diverzifikovat naše ekonomické vztahy a rozšiřovat spolupráci nejen s tradičními partnery.“

Jednání s ministrem zahraničních věcí S. Jaishankarem potvrdilo intenzitu česko-indických vztahů, oba šéfové diplomacií spolu v posledních dvou letech jednali už pošesté. Partneři ocenili nedávné přijetí strategického partnerství Česka a Indie v oblasti inovací, hovořili o hospodářské spolupráci včetně žádoucí diverzifikace zdrojů a dodavatelů a v neposlední řadě také o obranně průmyslové spolupráci a bezpečnosti.

„Řadu úkolů jsme již splnili, řadu plníme a další jsou přirozeně před námi. České zájmy jsou v Indii slyšet,“ uvedl po jednání ministr Lipavský.

Na okraj konference se šéf české diplomacie setkal také s ministrem zahraničních věcí Tanzanie Januarym Yusufem Makambou, jehož informoval o možnostech ekonomické spolupráce v zemědělství, zdravotnictví a v záležitostech bezpečnosti a obrany.  

Ministr Jan Lipavský také na velvyslanectví v Dillí zahájil podnikatelské fórum a krátce se setkal s vedením Konfederace indického průmyslu. Představil současně indickým partnerům firmy z oblastí informačních technologií, softwarových řešení pro digitalizaci, automatizaci a robotiku, marketingu s využitím umělé inteligence, z akademického sektoru a potravinářského průmyslu. Ministr Lipavský se rovněž setkal s vedením Škoda Auto India, která v zemi úspěšně působí už přes dvacet let.