česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Photo: © Úřad vlády ČR/ Office of the Government
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko a Indie přijaly strategické partnerství v oblasti inovací

Předsedové vlád Česka a Indie Petr Fiala a Naréndra Módí přijali 10. ledna 2024 Společné prohlášení o strategickém partnerství v oblasti inovací. Premiéři obou zemí tak učinili během společného jednání v indickém Gándhínagaru na okraj globálního summitu Vibrant Gujarat.

Ve společném prohlášení se obě strany shodly na posílení inovačního dialogu v klíčových oblastech budoucí česko-indické spolupráce. Kromě většího důrazu na meziuniverzitní spolupráci, aplikovaný výzkum či vědeckou mobilitu se nově přijaté česko-indické strategické partnerství zaměří na inovativní projekty a partnerství v oblasti obchodu, obranně-průmyslové spolupráce, kybernetické bezpečnosti, environmentálních technologií, energetiky, zdravotnictví a dalších agend.


Od navázání diplomatických vztahů v roce 1947 patří Indie mezi nejdůležitější a tradiční partnery Česka v Asii. Indie je rovněž zmíněna jako klíčová země v rámci priority prohlubování spolupráce s demokratickými partnery v regionu Indo-Pacifiku, a to jak v programovém prohlášení vlády ČR, tak i ve vládní Strategii České republiky pro spolupráci s Indo-Pacifikem ze září 2022. 

přílohy

Strategické partnerství v inovacích 270 KB PDF (Acrobat dokument) 16.1.2024