česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Royal Office for Media
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Eliška Žigová předala králi Bhútánu pověřovací listiny

Kde: Thimpú

Velvyslankyně Eliška Žigová uskutečnila ve dnech 12. až 17. června 2023 služební cestu do Bhútánu za účelem předání pověřovacích listin jako nerezidentní velvyslankyně ČR v Bhútánu a posílení bilaterální relace mezi Českou republikou a Bhútánem. Velvyslankyně Eliška Žigová jednala během své první oficiální návštěvy Bhútánu s vrcholnými ústavními činiteli země včetně Jeho královského Veličenstva Jigme Khesar Namgyel Wangchucka, premiéra Lotaye Tsheringa, ministra zahraničních věcí a mezinárodního obchodu Tandi Dorjiho a dalších významných osobností. 

Slavnostní ceremonie předání pověřovacích listin se konala ve středu 14. června 2023 v královském paláci Tashichho Dzong v Thimpu. Velvyslankyně Eliška Žigová vyjádřila následně během společného šálku čaje s králem Bhútánu Jigme Khesar Namgyel Wangchuckem zájem České Republiky prohlubovat spolupráci s Bhútánem v oblasti vzdělávání, transferu technologií a ekonomiky.

Na pozadí předání pověřovacích listin velvyslankyně Eliška Žigová absolvovala bilaterální jednání s předsedou vlády Lotay Tsheringem, který poděkoval České republice za dosavadní spolupráci a vyjádřil zájem o pokračování spolupráce v oblasti transferu technologií a podpory vzdělání.

Vedoucí zastupitelského úřadu Eliška Žigová dále jednala s ministrem zahraničí a vnějších obchodních vztahů Bhútánu Tandi Dorjim, který představil velvyslankyni příležitosti pro ekonomickou spolupráci a vyjádřil zájem o prohloubení vztahů s Českou republikou v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Velvyslankyně Eliška Žigová se během své první oficiální návštěvy Bhútánu setkala s ředitelem Královské textilní akademie, zástupcem královského dobrovolnického programu De-Suung Skilling Program a analytikem z laboratoře Super FabLab.