Velvyslanec předal pověřovací listiny v Bhútánu
06.12.2015 / 21:24
Velvyslanec České republiky v Bhútánu Milan Hovorka předal dne 5. 12. 2015 v rámci ceremoniálu v paláci Tashichho Dzong pověřovací listiny prezidenta České republiky Miloše Zemana do rukou Jeho královského Veličenstva Džigme Khesar Namgyel Wangčhuka.
K jeho pověření velvyslanec Hovorka uvedl, že se cítí mimořádně poctěn, že může zastupovat Českou republiku v Bhútánském království, s nímž jeho země rozvinula ve velmi krátkém časovém období blízký a přátelský vztah.

Jako nově akreditovaný velvyslanec Milan Hovorka uvedl, že je vázán zájmem posunout vzkvétající vztah mezi oběma zeměmi na kvalitativně vyšší úroveň a že vynaloží veškeré úsilí s cílem jej dále posílit. Hovorka také řekl, že jakkoli byly dosud klíčovým prvky mezilidské kontakty, kulturní výměny a vzdělávání, partnerství by mělo být rozšířeno také do oblastí obchodu a investic.
Při příležitosti předání pověřovacích listin byl nově akreditovaný velvyslanec České republiky v Bhútánu přijat předsedou vlády Lyonchhen Tobgayem Tsheringem (na snímku níže), předsedou parlamentu Lyonpo Jigme Zangpem (na snímku výše), ministrem zahraničních věcí Lyonpo Damcho Dorjem, ministrem vnitra a kultury Lyonpo Dawa Gyeltshenem a ministrem informací, komunikací a civilního letectví Lyonpo D. N. Dhungyelem.

Během schůzek byl akcentován přátelský a vzájemně obohacující vztah mezi Českou republikou a Bhútánem a zdůrazněn význam návštěv na vysoké politické úrovni. V tomto pozitivním kontextu pak byla diskutována celá řada iniciativ zaměřených na posílení dvoustranných vztahů, včetně obchodu, investic, energetiky, předcházení přírodním katastrofám, životního prostředí, kultury, vzdělávání a mezilidských kontaktů. Strany si rovněž vyměnily názory na otázky mezinárodní spolupráce v regionálním či globálním měřítku, jakými jsou vstup Bhútánu do Světové obchodní organizace či spolupráce v rámci Jihoasijského sdružení pro regionální spolupráci.

Velvyslanec Hovorka opustil Thimphu, hlavní město Bhútánu, pln pozitivních zážitků. Zvláště ocenil výsledky, jichž země dosahuje při ochraně svého dědictví, kulturní identity a životního prostředí. Stejně tak ocenil pokrok, jehož bylo doposud dosaženo s cílem dostat zemi na cestu politické stability, ekonomického růstu zahrnující všechny občany a graduace ze statutu nejméně rozvinutých zemí.