česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Čeští odborníci zvýšili oddolnost a připravenost Bhútánu proti kybernetickým hrozbám

Kdy: 09.10.2024 02:00 - 11.10.2024 02:00, Kde: Thimphú, Bhútán

Velvyslanectví České republiky v Novém Dillí uspořádalo ve spolupráci s Národní agenturou pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), Agenturou GovTech a Honorárním konzulátem České republiky v Thimphú ve dnech 9. až 11. října 2024 v bhútánském Thimphú třídenní odborný seminář na téma kybernetické bezpečnosti. Cílem semináře bylo posílit připravenost a odolnost bhútánských státních institucí prostřednictvím odborného školení a sdílení osvědčených postupů z ČR bránit se kybernetickým hrozbám. Semináře, který byl podpořen v rámci programu Agendy 2030 a CyberVac Ministerstva zahraničních věcí ČR, se zúčastnilo celkem 27 účastníků z 10 předních státních institucí. 

Velvyslankyně ČR v Indii a v Bhútánu Eliška Žigová slavnostně zahájila třídenní seminář na téma kybernetické bezpečnosti ve středu 8. října 2024 za přítomnosti významných ústavních činitelů Bhútánu včetně tajemnice kabinetu premiéra Bhútánu paní Kesang Deki, náměstka ministra vnitra Bhútánu pana Sonama Wangyela a tajemníka Agentury GovTech pana Jigme Tenzinga. Ve svém úvodním projevu velvyslankyně hovořila o důležitosti posilování česko-bhútánských vztahů: „Vzhledem k tomu, že se náš každodenní život stále více digitalizuje, je pochopení způsobů ochrany před potenciálními hrozbami stejně důležité jako rozvoj robustní infrastruktury, která zvyšuje kvalitu našeho života. Česku je ctí spolupracovat s Bhútánem a podporovat národní instituce v jejich úsilí o bezpečnější a odolnější budoucnost.“


V rámci intenzivního několikadenního programu čeští a bhútánští odborníci diskutovali o nejnovějších právních přístupech a strategiích v oblasti kybernetické bezpečnosti, hodnotily aktuální výzvy v rámci různých institucí a zkoumaly způsoby, jak nabírat nové odborníky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Semináře, který byl rozdělený do osmi bloků, se celkem zúčastnilo 27 účastníků z 10 vládních institucí, včetně zástupců Úřadu vlády Bhútánu, Agentury GovTech, Úřadu generálního prokurátora, Ministerstva vnitra Bhútánu, Úřadu pro regulaci elektrické energie Bhútánu, Nejvyššího soudu Bhútánu a Úřadu pro informační komunikaci a média Bhútánu.