česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance M.Staška v Bangladéši ve dnech 28.-31.7.2015

V rámci ukončení mise se ve dnech 28. – 31.7. 2015 uskutečnila návštěva vv M. Staška v Bangladéši. Velvyslanec byl během návštěvy přijat prezidentem Abdul Hamidem, premiérkou Sheikhou Hasinou, ministrem zahraničních věcí Abul Hasanem Mahmoodem Alim, ministrem obchodu T. Ahmedem, státním ministrem zahraničních věcí Shariarem Alamem, náměstkem ministra zahraničních věcí  Mizanurem Rahmanem, vrchním ředitelem sekce pro Evropu Mahbubem Hassanem Salehem. Na závěr návštěvy se vv MS sešel s vedením dvou hlavních bangladéšských obchodních komor - Federací bangladéšských obchodních a průmyslových komor a Dháckou obchodní komorou.
 

Na všech úrovních přijetí byl ze BD strany vyjádřen zájem o další prohlubování vztahů s ČR, jejichž hlavní osou je spolupráce v ekonomické a investiční oblasti. Prezident v rozhovoru zavzpomínal na spolupráci s bývalým Československem, kdy naše společnosti stavěly elektrárny a podílely se na postupné industrializaci BD. BD by rád viděl do budoucna více českých investic a výrobků na svém trhu. Energetika je jednou z hlavních priorit současné vlády. Pro společnosti jako Doosan Škoda Power či Vítkovice se v BD naskýtají značné příležitosti. Ze strany BD roste rovněž zájem o turistický ruch v ČR a i o vysokoškolské studium.

Premiérka ocenila skutečnost, že se za působení velvyslance Staška podařilo realizovat poprvé po dlouhých 15 letech návštěvy na ministerské úrovni (ministr obchodu M.G. Quadera v ČR v listopadu v roce 2012 a reciproční návštěva ministra průmyslu a obchodu ČR M. Kuby v březnu 2013). Premiérka ocenila dodání třech letadel L 410 BD vzdušným silám, k čemuž došlo v červnu 2015, premiérka se předání letadel osobně zúčastnila.). Poměrně dobře se rozvíjí spolupráce v textilním průmyslu a obranném průmyslu. Velvyslanec M.Stašek k uvedenému sdělil, že česká strana má snahu vybalancovat vzájemnou obchodní výměnu, která je jednoznačně ve prospěch BD strany díky dovozům textilu. Velvyslanec zdůraznil, že cílem let následujících bude úspěšné uvedení řady významných českých průmyslových značek na BD trh.

Na závěr přijetí prezident i premiérka poděkovaly vv za přínos pro další rozvoj vzájemných vztahů a popřály mu hodně úspěchů v jeho další kariéře. Velvyslanec M.Stašek v této souvislosti oběma poděkoval za veškerou podporu, které se M.Stašek během jeho téměř pětiletého působení dostalo ze strany BD vlády. Během působení M.Staška se uskutečnila řada významných bilaterálních návštěv a oborových obchodních misí, které přispěly  k prohloubení vzájemných vztahů a k transformaci relace z primárně obranné oblasti do oblasti civilní. Velvyslanec Stašek zmínil i řadu MLP, které se za poslední tři roky v BD za finanční podpory MZV ČR zrealizovaly.

 

Galerie


Návštěva vv Staška v BD 28.-31.7.2015