česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování na Maledivy a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Maledivách  a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.   Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

Pokud navštěvujete tyto stránky častěji, připravili jsme pro Vás úplně na konci textu shrnutí posledních změn, abyste je nemuseli v textu níže hledat.
 

VSTUP NA MALEDIVY

Země je pro turisty otevřena. Lety na Maledivy provozuje přes 30 leteckých společností.

Při příletu na Maledivy je zdarma uděleno turistické vízum na 30 dní pobytu. Podmínkou je předložení pasu se strojově čitelnou zónou, jehož doba platnosti je alespoň 1 měsíc od data příletu na Maledivy, dále potvrzení o zajištění hotelových služeb a letenky pro let z Malediv v době maximálně 30 dnů od data příletu na Maledivy. Většina leteckých společností však uvádí, že  pas by měl být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu na Maledivy.

Od 1. ledna 2022 musí všichni cestující odlétající ze země platit tzv. odletovou daň.  Daň platí pro místní obyvatele i zahraniční návštěvníky a pro všechna letiště v zemi. Pro odlet v ekonomické třídě je stanovena taxa  30 USD, v business třídě  60 USD a v první třídě 90 USD. Pro odlety soukromými letadly platí taxa 120 USD.


OČKOVANÉ OSOBY

S účinností od 14. 3. 2022 Maledivy zároveň zrušily povinný PCR test při příletu na Maledivy i před odletem z Malediv, a to i pro neočkované osoby.  

Za plně očkované osoby se považují ti, kdo dostali dvě dávky vakcín schválených Světovou zdravotnickou organizací nebo Maledivským úřadem pro léky a potraviny. Druhá dávka vakcíny musí být aplikována alespoň dva týdny před odjezdem na Maledivy. 


TESTOVANÉ OSOBY

S účinností od 14. 3. 2022 Maledivy zároveň zrušily povinný PCR test při příletu na Maledivy i před odletem z Malediv, a to i pro neočkované osoby. 


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby s prodělaným covidem nejsou zahrnuty do samostatné kategorie.

DĚTI

S účinností od 14. 3. 2022 Maledivy zároveň zrušily povinný PCR test při příletu na Maledivy i před odletem z Malediv, a to i pro neočkované osoby.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Všichni cestující jsou povinni vyplnit během 96 hodin před odletem na Maledivy či odletem z Malediv  prohlášení o svém zdravotním stavu – viz https://imuga.immigration.gov.mv/ethd.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Na Maledivách skončil 13.března 2022 nouzový stav veřejného zdraví, který platil téměř dva roky. Současná situace je stabilní a počty pozitivních případů nadále klesají. Podrobné informace lze mimo jiné najít na stránkách místního ministerstva zdravotnictví: https://covid19.health.gov.mv/dashboard// 

Podmínky na Maledivách jsou uvolněné. Povolen je běžný provoz restaurací, kaváren a dalších občerstvovacích provozoven. Povoleno je i pořádání veřejných shromáždění, večírků, setkání a jiných společenských akcí bez jakýchkoli omezení včetně počtu účastníků. Normálně fungují kanceláře a vládní instituce. Otevřeny jsou všechny typy škol a vzdělávacích institucí. Povoleny jsou také sportovní aktivity kromě sportovních soutěží a turnajů. V mešitách se mohou konat sborové modlitby  

S účinností od 14. 3. 2022 Maledivy zrušily povinné nošení roušek na veřejnosti. Nadále povinné je jejich nošení tam, kde je plno lidí a dále ve zdravotnických zařízeních a na ostrovech, kde je míra pozitivity vyšší než 20 procent. 


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

S účinností od 14. března 2022 maledivské úřady zrušily povinnost absolvovat 14-denní karanténu v případě nákazy koronavirem. 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Imigrační úřad  - www.immigration.gov.mv 

Ministerstvo zdravotnictví  - http://www.health.gov.mv/ 

Agentura na ochranu zdraví (HPA) - http://www.hpa.gov.mv/English/ 

Bulletin Ministerstva turismu

 https://www.tourism.gov.mv/dms/document/e2c19cdafa52002f18feefb737ced8b1.pdf  

 

Kontaktní české úřady:

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz

Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

 

Honorární konzulát České republiky v Malé:

E-mail: male@honorary.mzv.cz

Telefon: +9607771069

Adresa: G. Lailac, Ameenee Goalhi, Male 20042.


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html 

Cestující se musí řídit aktuálními nařízeními leteckých společností.


POSLEDNÍ ZMĚNY

14.3. 2022 - S účinností od 14. 3. 2022 Maledivy zároveň zrušily povinný PCR test při příletu na Maledivy i před odletem z Malediv, a to i pro neočkované osoby. PCR test je ale doporučený pro osoby, která vykazuje příznaky onemocnění covid-19 a to mezi třetím a pátým dnem. Maledivy zrušily povinné nošení roušek na veřejnosti. Nadále povinné je jejich nošení tam, kde je plno lidí a dále ve zdravotnických zařízeních a na ostrovech, kde je míra pozitivity vyšší než 20 procent.

7.3. 2022 - Ministerstvo zdravotnictví s účinností od 5. března 2022 ruší povinnost pro očkované osoby předložit negativní PCR test po příletu na Maledivy. Zároveň všichni turisté, kteří se ubytovali v turistických zařízeních na obydlených ostrovech, se nemusí testovat metodou PCR před odletem.

1.3. 2022 - Vláda prodloužila do 30. března 2022 nouzový stav veřejného zdraví 

13. 1. 2022 - S platností od 13. ledna 2022 upravila Agentura pro ochranu zdraví (HPA) dobu karantény pro ty, kteří mají pozitivní test na COVID-19, a pro jejich kontakty.  Blíže v kapitole Postup při nákaze covidem.

10. 1. 2022 -   V oblasti Velkého Malé byla přijata některá restriktivní opatření. Akce a oslavy jsou omezeny do 50 účastníky.  Pozastaveny jsou noční trhy a zakázán je vstup na sportovní akce. Kromě toho budou plně očkovaní jedinci při vycestování z Velkého Malé muset předkládat negativní test PCR ne starší než 72 hodin. Neočkovaní budou muset po příjezdu do cílové destinace dokončit 14denní karanténu. Po dokončení karantény budou muset podstoupit test PCR a bude jim povoleno ukončit karanténu, pokud obdrží negativní výsledek. To zahrnuje děti mladší než očkovací věk, které cestují s neočkovanými osobami. 

 28. 12.  2021 - Nouzový stav veřejného zdraví byl prodloužen do 29. ledna 2022.  Jde o 21. prodloužení nouzového stavu od 12. března 2020.

27. 12. 2021 - Úřady zrušily  zákaz příjezdů ze sedmi jihoafrických zemí - JAR, Botswany, Zimbabwe, Namibie, Lesotha, Svazijska a Mosambiku

27. 12. 2021 - Všichni cestující kromě turistů budou muset podstoupit test PCR mezi třetím a pátým dnem od příletu.  Neočkovaní místní obyvatelé a držitelé pracovního povolení budou muset po příjezdu absolvovat 14denní karanténu.

22. 12. 2021 - ČR s účinností od 27. 12. 2021 zavedla povinnost mít při cestě z Malediv do ČR písemné potvrzení o negativním výsledku PCR testu učiněném v době 0-72 hodin před vstupem do ČR (netýká se dětí do 12 let a očkovaných občanů ČR nebo občanů ČR, kteří se mohou prokázat certifikátem o prodělání covidu v posledních 180 dnech). 

Od 1. ledna 2022 budou všichni cestující odlétající z Malediv platit tzv. odletovou daň.  Daň platí pro místní obyvatele i zahraniční návštěvníky a pro všechna letiště v zemi. Poplatek za letištní služby, který je aktuálně platný, bude ukončen 31. prosince 2021.  Pro odlet v ekonomické třídě je stanovena taxa  30 USD, v business třídě  60 USD a v první třídě 90 USD. Pro odlety soukromými letadly platí taxa 120 USD.