česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky cestování do Bhútánu a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o vízové a bezpečnostní situaci v Bhútánu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

VSTUP A OPUŠTĚNÍ BHÚTÁNU

Pro vstup do Bhútánu musí mít občan ČR vízum. O turistické vízum lze požádat prostřednictvím systému pro elektronická víza (zde) nebo prostřednictvím bhútánských cestovních kanceláří, hotelů a průvodců (zde).

Pro elektronické vízum budete potřebovat kopii cestovního dokladu s platností alespoň 6 měsíců od data opuštění Bhútánu, aktuální fotografii a platné cestovní pojištění na celou dobu pobytu. Výše poplatku za vyřízení víza je 40 USD a vystavení trvá až 5 pracovních dní. V případě prodloužení víza lze využít systém pro elektronická víza.

Všichni cestující do Bhútánu musí uhradit tzv. denní poplatek za udržitelný rozvoj (Sustainable Development Fee, SDF) stanovený Bhútánskou radou pro turismus ve výši 100 USD za osobu a den. Poplatek lze uhradit prostřednictvím systému pro elektronická víza nebo skrze bhútánské cestovní kanceláře a operátory. Více informací o způsobu a podmínkách pro vydání víza a uhrazení SDF se lze dočíst webových stránkách systému pro e-visa (zde).

Do Bhútánu lze vstoupit přes mezinárodní letiště v Paro nebo následující čtyři pozemní přechody Phuentsholing, Samdrup Jongkhar, Gelephu, Samtse. Více informací o podmínkách pro vstup do Bhútánu najdete v imigračních předpisech (zde).

Obchodní víza musí vyřídit místní obchodní partner nebo zvací organizace v Bhútánu. Více informací o obchodních a jiných vízech najdete na stránkách Ministerstva zahraniční a mezinárodního obchodu Bhútánu (zde).

Pro návštěvu mimo hlavní město Thimphú a Paro musíte získat zvláštní povolení Ministerstva vnitra a kultury Bhútánu. 


COVID-19

Pro cestující do Bhútánu neexistují žádné požadavky na testování nebo očkování na COVID-19.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Bhútánské kontaktní úřady:

Ministerstvo turismu Bhútánu - https://bhutan.travel/

Ministerstvo zdravotnictví Bhútánu - http://www.moh.gov.bt/

První lékařská pomoc (Thimphú): (02) 22596, 22497

 

České kontaktní úřady:

Velvyslanectví České republiky v Novém Dillí:

E-mail: newdelhi@embassy.mzv.gov.cz

Adresa: 50-M Niti Marg, Chanakyapuri, 110021, New Delhi

Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460


POSLEDNÍ ZMĚNY

26. 8. 2023 - Bhútánské úřady snížily s platností od 1. září 2023 výši povinného poplatku za udržitelný rozvoj (tzv. Sustainable Development Fee, SDF) z 200 USD na 100 USD.  Pro děti od 6 do 12 let se částka snižuje o dalších 50 %. Nařízení je platné  na čtyři roky do roku 2027.