česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky cestování do Bangladéše a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální vízové a bezpečnostní situaci v Bangladéši a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.   Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

DOPORUČENÍ K CESTOVÁNÍ

Osobám cestujícím do Bangladéše se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti zejména v městských oblastech, kde lze předpokládat zvýšený výskyt drobné kriminality nebo bezpečnostních incidentů spojených s drogami, a vyhýbat se demonstracím a politickým shromážděním, které jsou v Bangladéši časté a hrozí zde zvýšené riziko násilností. Před cestou do oblastí jako je např. Cox ´s Bazaar, Chittagong Hills nebo příhraničních oblastí s Myanmarem doporučujeme bedlivě se seznámit s aktuální bezpečností situací. 

VSTUP A OPUŠTĚNÍ ÚZEMÍ BANGLADÉŠE

Pro vstup do Bangladéše musí mít občané ČR vízum. Cestujícím se doporučuje získat vízum před cestou do Bangladéše na Zastupitelském úřadě Bangladéše. Pro ČR je oficiálně akreditováno Velvyslanectví Bangladéšské lidové republiky v Berlíně.  Za omezených okolností je možné získat vízum po příjezdu (visa on arrival) na Mezinárodním letišti Hazrat Shahjalal v Dháce.

Pro vstup do Bangladéše je potřeba cestovní doklad (s platností alespoň 6 měsíců a 2 volnými stránkami), zpáteční letenka a dostatek finančních prostředků. Pokud cestujete do Bangladéše za obchodním účelem, musíte na imigrační kontrole dále doložit potvrzení o ubytování a zvací dopis od místní obchodní společnosti s informacemi o destinaci a době trvání pobytu.

V případě že v Bangladéši pracujete, musíte dále pro opuštění Bangladéše místním úřadům doložit potvrzení o zúčtování daně z příjmu nebo potvrzení o osvobození od daně z příjmu.  Formuláře žádostí obdržíte od Národní daňové rady Bangladéše.

Vízum

Pro žádost o vízum se informujte na webových stránkách Velvyslanectví Bangladéšské lidové republiky v Berlíně, kde najdete informace o postupu, požadovaných dokumentech a výši poplatků (zde). Na webových stránkách najdete informace o dalších typech víza.

V případě prodloužení víza se musíte obrátit s žádosti o jeho prodloužení na Oddělení pro imigraci a cestovní doklady Úřadu vlády Bangladéše (zde).

Vízum po příjezdu (visa on arrival)

Bangladéš nabízí pro státy, které nemají rezidentní velvyslanectví Bangladéše, což je případ ČR, možnost získat turistické i obchodní vízum po příletu (visa on arrival). Vydání víza je ovšem na výhradním uvážení bangladéšského imigračního úředníka, který má právo vstup do Bangladéše odmítnout. MZV ČR proto doporučuje občanům ČR si zařídit vízum do Bangladéše ještě před cestou. Vízum po příletu je omezeno na jednorázový vstup a platí po dobu 15 až 30 dní. Více informací o vízu po příletu najdete na webových stránkách Velvyslanectví Bangladéše v Berlíně (zde).


COVID-19

Bangladéš zrušil pro cestující požadavky na testování nebo očkování na COVID-19.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Kontaktní bangladéšské úřady:

Oddělení pro imigraci a cestovní doklady Bangladéše - https://www.visa.gov.bd/

Velvyslanectví Bangladéše v Berlíně -https://berlin.mofa.gov.bd/ 

Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu https - www.iedcr.gov.bd/   

Ministerstvo zdraví rodinných záležitostí - http://www.mohfw.gov.bd/  

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Novém Dillí

Adresa: 50-M Niti Marg, Chanakyapuri 110021, New Delhi

E-mail: newdelhi@mzv.gov.cz

Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární konzulát ČR v Dháce (komunikace pouze v angličtině)

Honorárním konzulem ČR v Dháce je pan A. S. M. Mohiuddin Monem

Adresa: Monem Business District, Level 2, East Tower, 111, Bir Uttam C. R. Dutta Road, Dhaka - 1205, Bangladesh

E-mail: honorary.dhaka@mzv.gov.cz

Tel.: (+ 88) 02-9676855, 9665534, 9668638, 8610679


POSLEDNÍ ZMĚNY

30. 10. 2022 - Bangladéšský úřad pro civilní letectví zrušil povinnost vyplnit online formulář o zdravotním prohlášení.