dokumenty a zdroje
Severoatlantická smlouva
Základním a zakládajícím dokumentem NATO je Severoatlantická smlouva podepsaná 4. dubna 1949 ve Washingtonu. Pozornému čtenáři neunikne klíčový článek 5, který zakotvuje princip kolektivní obrany. S ním nedílně souvisí také článek 3, v němž se spojenci zavazují udržovat a rozvíjet svoji individuální i kolektivní schopnost odolat ozbrojenému útoku. Článek 4 zřizuje institut bezpečnostních konzultací v případě ohrožení některého ze spojenců. Z článku 10 Severoatlantické smlouvy vychází alianční politika otevřených dveří.
- Severoatlantická smlouva (CZ)
- North Atlantic Treaty (EN)
- North Atlantic Treaty (EN, originální listina v PDF)
Strategická koncepce NATO
Na summitu v Madridu v roce 2022 spojenci přijali novou Strategickou koncepci NATO, která definuje roli Aliance a její úkoly na přibližně deset let dopředu s ohledem na vývoj bezpečnostního prostředí a nové bezpečnostní výzvy, ovlivněné především ruskou invazí na Ukrajinu. Strategická koncepce 2022 stanovuje Ruskou federaci a terorismus jako dvě hlavní hrozby pro NATO a zdůrazňuje 360 stupňový přístup k hrozbám Aliance. Koncepce zachovává tři ústřední úkoly Aliance, kterými jsou; odstrašení a obrana, předcházení krizím a krizové řízení, a kooperativní bezpečnost. Důležitou složkou koncepce je také budování odolnosti proti vojenským i nevojenským hrozbám a boj proti hybridním vlivům. Právě u kybernetických a hybridních hrozeb totiž koncepce připouští, že mohou vyvolat aktivaci článku 5 Severoatlantickou radou. Koncepce zároveň zdůrazňuje důležitost Indo-Pacifiku pro NATO, jelikož vývoj v tomto regionu může přímo ovlivnit euroatlantickou bezpečnost. Aktivity Čínské lidové republiky jsou z hlediska NATO vnímány jako strategická výzva.
- Strategická koncepce NATO 2022 (EN, PDF)
Výstupy ze summitů NATO
Summitová prohlášení nejvyšších představitelů zemí NATO (tzv. komuniké) představují ucelený zdroj popisující konsenzuální politické směřování Aliance. V přehledné struktuře číslovaných odstavců se spojenci vyjadřují k celému spektru politických problémů, kterými se Severoatlantická aliance zabývá. Komuniké se považuje za hlavní výstup summitu, avšak někdy bývá doplněno o další dokumenty podobné důležitosti.
- Summit v Madridu 2022
- Prohlášení (EN)
- Summit v Bruselu 2022
- Prohlášení (EN)
- Mimořádný virtuální summit 2022
- Summit v Bruselu 2021
- Summit v Bruselu 2018
- Summit ve Varšavě 2016
- Summit ve Walesu 2014
- Komuniké (EN)
- Prohlášení o transatlantické vazbě (EN)
- Komuniké ze summitu v Chicagu 2012 (EN)
- Komuniké ze summitu v Lisabonu 2010 (EN)
- Komuniké ze summitu ve Štrasburku/Kehlu 2009 (EN)
- Komuniké ze summitu v Bukurešti 2008 (EN)
- výstupy z dřívějších summitů naleznete na webu NATO.
Strategické dokumenty České republiky v oblasti bezpečnosti a obrany
Základním koncepčním dokumentem České republiky, který definuje bezpečnostní hrozby, způsoby a prostředky, jak těmto hrozbám čelit, je Bezpečnostní strategie České republiky. Aktuální Bezpečnostní strategie ČR 2015 byla přijata vládou v únoru 2015.
- Bezpečnostní strategie ČR 2023 (CZ, PDF)
Na poli obrany je základním koncepčním dokumentem Obranná strategie České republiky, která představuje záměr vlády ČR k zajištění obrany země v tomto desetiletí. Popisuje základní zásady výstavby a činnosti systému obrany státu, rekapituluje hlavní úkoly ozbrojených sil a aktualizuje politicko-vojenské ambice. Poslední aktualizace Obranné strategie ČR byla přijata vládou v roce 2017.
- Obranná strategie ČR 2017 (CZ, PDF)