
V souvislosti s pandemií COVID-19 řešili ministři obrany NATO také posilování civilní odolnosti a připravenosti
19.06.2020 / 18:51 | Aktualizováno: 25.06.2020 / 18:57
Ve dnech 17. a 18. června proběhlo formou videokonference zasedání ministrů obrany NATO. Hlavními tématy byly obrana a odstrašení, alianční operace, pandemie COVID-19 a posilování civilní odolnosti a připravenosti.
V oblasti obrany a odstrašení byla prominentním tématem hrozba ruských raket a střel s plochou dráhou letu, které jsou dnes schopny zasáhnout celé území Evropy. Aliance bude na tento vývoj nucena reagovat, například posilováním protivzdušné obrany. To ale není nic překvapivého, takové posílení připravuje i Česká republika a spadá do něj i již uzavřený kontrakt na pořízení radiolokátorů.
V Afghánistánu jsme odhodláni i nadále pomáhat, shodli se spojenci
V oblasti operací zůstává hlavním aliančním místem působení Afghánistán. Po letech konfliktu nastává naděje na jeho ukončení, situace ale zůstává nadále obtížně předvídatelná. Na zasedání spojenci potvrdili své odhodlání pokračovat v pomoci této zemi. Tato alianční podpora je nezbytná pro to, aby mírový proces nakonec mohl vést k trvalému a udržitelnému politickému vyřešení situace v zemi.
NATO se výrazně zapojilo do boje s pandemií COVID-19. Česká republika využila alianční program vzdušné přepravy SALIS a alianční koordinační mechanismy. Ministři obrany na svém zasedání přijali operační plán, kterým se budou vojenské složky NATO řídit v případě, že by vypukla druhá vlna pandemie.
Virová krize také dala řadu podnětů pro posilování civilní odolnosti a připravenosti. Zde ministři přijali celou sadu opatření, respektive doporučení. Jedním z nich je potřeba bezpečných komunikačních prostředků pro mír, krizi i válku. U těchto prostředků je třeba brát do úvahy jejich zranitelnost, včetně aspektů spojených s novými technologiemi, jako je 5G, a s vlivem zemí, které komunikační technologie vlastní a kontrolují.