deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: picture alliance/dpa/ukrin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Mnichov: Hlavní město německého moderního obranného průmyslu

Německo se připravuje na obří investice do vojenského průmyslu. V zájmu navýšit obranné výdaje do roku 2029 na 3,5 % HDP, má být díky uvolnění dluhové brzdy každý rok investováno do obranného průmyslu 150 miliard eur. Velká část těchto peněz bude směřovat do Mnichova a jeho okolí, které je centrem moderních německých firem vyrábějících široké portfolio inovativních vojenských produktů od dronů, přes radarové systémy a letecké motory až po satelitní technologie. Dle údajů bavorského ministerstva hospodářství sídlí každá třetí německá firma z oblasti zbrojního průmyslu právě v Bavorsku.

Německá armáda nedávno zveřejnila strategii, která vyzývá k posílení protivzdušné obrany a vylepšení kapacit úderů na dlouhé vzdálenosti. Mezi další priority patří rozšíření schopností v oblasti elektronického boje a vybudování odolného systému útočných a obranných schopností ve vesmíru. Zakázky v těchto oblastech jsou připraveni naplnit nejen tradiční a velcí zbrojaři z Mnichova a okolí jako KNDS Deutschland, MBDA, Hensold či Diehl, ale také inovativní místní startupy jako Helsing, Quantum Systems, Tytan Technologies nebo ARX Robotics.

Bavorský ministerský předseda Markus Söder očekává, že by až 25 % německých vojenských zakázek mohlo získat Bavorsko. Zbrojní průmysl má v Bavorsku silné postavení díky propojení s leteckým sektorem a etablované velké firmy jako Airbus Defence and Space nebo MTU Aero Engines patří mezi již renomované armádní dodavatele. Kvalitní výzkum a excelentní místní univerzity navíc vytvářejí dynamický ekosystém inovativních startupů, které se zaměřují na moderní potřeby dnešních vojsk a vyvíjejí technologie spojené s umělou inteligencí či robotikou.

Technologie startupů na Ukrajině

Například teprve před čtyřmi roky založený mnichovský startup Helsing, který se zaměřuje na výrobu dronů a bojové nasazování umělé inteligence, nedávno získal investici ve výši 600 milionů eur na další rozvoj. Své drony dodává také Ukrajině a dokáže vyrobit například i podvodní dron na ochranu kritické infrastruktury. Helsing patří v současné době k nejcennějším technologickým startupům na evropském trhu. Výrobou sofistikovaných vojenských dronů se zabývají také další firmy z Mnichova a okolí – Quantum Systems nebo Tytan Technologies.

V blízkosti Mnichova sídlí dále vesmírná společnost Isar Aerospace, do které investuje finance mimo jiné i Inovační fond NATO. Isar Aerospace vyvíjí nosnou raketu Spectrum určenou pro vynášení malých a středních satelitů na oběžnou dráhu. Inovační fond NATO podpořil finančně také firmu ARX Robotics z mnichovského Oberdingu, která vyvíjí robotická vozidla pro logistickou podporu na bojišti, odvoz raněných či zásobování. Stejně jako mnohé další mnichovské startupy, také ARX Robotics dodává své produkty ukrajinské armádě válčící s Ruskem.

Investice do výroby v zahraničí

S nárůstem zakázek navyšují bavorské zbrojní firmy počty svých zaměstnanců. Z toho mohou částečně profitovat lidé, kteří jsou nuceni opustit slábnoucí automobilový průmysl, který se potýká naopak s poklesem tržeb. Zároveň se automobilkám ve zbrojním průmyslu otevírají možnosti nových dodavatelských řetězců. Zbrojní koncern MBDA vyrábějící střely Taurus počítá, že ještě letos navýší počet svých zaměstnanců ze 1400 na 1700. Bavorský obranný průmysl hodlá zvyšovat výrobní kapacity také v zahraničí. Zejména od svých hranic na východ i kvůli nižším nákladům plánuje investovat do nových vývojových a výrobních center.

Dle údajů bavorských úřadů sídlí v Bavorsku na 150 firem z oblasti obranného průmyslu. Zaměstnávají zhruba 120.000 lidí a jejich roční obrat se pohybuje kolem sedmi miliard eur. V porovnání s automobilovým průmyslem zatím ještě tato čísla zaostávají, ale potenciál jejich růstu je ohromný. Pro Bavorsko a metropoli Mnichov to kvůli kombinaci etablovaných velkých zbrojních firem a dravých inovativních startupů platí obzvlášť.

Lukáš Opatrný, konzul pro politiku a obchodu, Generální konzulát ČR v Mnichově