
Bádensko-Württembersko sází na rozvoj umělé inteligence, okolí Stuttgartu se stává německým AI hotspotem
10.03.2025 / 14:24 | Aktualizováno: 10.03.2025 / 14:28
Zatímco v sektoru umělé inteligence zatím dominují především americké a čínské firmy, Německo má ambici stát se v AI lídrem Evropy. Úspěch v rozvoji umělé inteligence zaznamenává především spolková země Bádensko-Württembersko na jihozápadě. Sdružení vědeckých institucí a technologických firem zde založilo konsorcium Cyber Valley, jehož cílem je podpora výzkumu a vývoje inovativních řešení využívající AI. Pomocí těchto aktivit již bylo založeno mnoho úspěšných startupů a byla realizována řada slibných vědeckých projektů, zejména v medicíně, ve zpracovatelském průmyslu, v zemědělství a v zábavním průmyslu. Rychlý rozvoj umělé inteligence na jihozápadě Německa představuje atraktivní příležitost spolupráce také pro české firmy a univerzity.
Omezená konkurenceschopnost
Jasným lídrem v oblasti AI jsou doposud americké firmy. Americký průmysl již do rozvoje inovativních AI řešení a podpory svých startupů investoval více než 60 miliard dolarů. Americký prezident Donald Trump nedávno oznámil zřízení dalšího investičního programu v oblasti umělé inteligence jménem Stargate ve výši 500 miliard dolarů. Jediným vážným konkurentem USA v sektoru AI je v současné době Čína. Německo se však s tímto stavem nechce spokojit a snaží se rozvoj AI řešení také výrazně podpořit. V minulém roce německý průmysl v tomto sektoru investoval dvě miliardy Eur, což představuje největší částku ze všech zemí Evropské unie. Ve srovnání s investicemi v USA je tato částka ale značně nedostačující. Kromě finančního deficitu čelí Německo v podpoře inovativních AI startupů řadě dalších překážek. Hlavní z nich je proslulá německá byrokracie. Pro úspešné založení nové firmy v Německu je v průměru zapotřebí devět návštěv na příslušných úřadech. Zátěž představují také vysoké náklady, např. za notářské poplatky. V žebříčku Světové banky hodnotící podmínky pro založení nové firmy se Německo umístilo pouze na 125. místě ze 190 zemí. Dalším problémem je, že se v Německu často nedaří ze slibných výzkumných výsledků vygenerovat konkurenceschopný produkt či řešení.
Úspěšný jihozápad Německa
Postupně překonávat zmíněné překážky se v Německu daří zejména Bádensku-Württembersku na jihozápadě země. Výzkumné instituce a firmy zde v údolí řeky Neckar založily konsorcium Cyber Valley, které má podpořit zřízení AI startupů a realizaci vědeckých projektů v oblasti umělé inteligence. Lídry konsorcia jsou pobočky Institutu Maxe Plancka ve městech Stuttgart a Tübingen, které patří k celosvětově předním vědeckým institucím v sektorech umělé inteligence a robotiky. Aktivity konsorcia Cyber Valley již v regionu vedly k založení několika úspěšných startupů a k realizaci řady výzkumných projektů, zejména v medicíně, ve zpracovatelském průmyslu, v zemědělství a v zábavním průmyslu.
Inovativní startupy a slibné výzkumné projekty
Němečtí AI experti zmiňují jako jeden z nejperspektivnějších sektorů pro využití AI řešení medicínu. V Bádensku-Württembersku slaví v tomto odvětví úspěchy startupy Osora a Endosurge. Společnost Osora byla založena v roce 2023 v Ulmu. Osora vyvíjí klinický plánovací software na bázi AI, který lze použít na simulaci procesu hojení po zlomeninách kostí. Software může lékařům pomoci s rozhodnutím, která protéza, dlaha či šroub je pro kterého pacienta nejvhodnější. Dále je řešení schopné identifikovat typ zátěže, při které se kost co nejrychleji zahojí. Spolkové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu podpořilo firmu Osora částkou ve výši jednoho milionu Eur. Startup Endosurge cílí na zlepšení péče o pacienty s infarktem a srdečním selháním. Společnost plánuje vybavit katetry dálkovým ovládáním, aby je bylo možné využít k rozšíření cév nebo zavedení stentů, zatímco pacient podstupuje vyšetření magnetickou rezonancí. Za tímto účelem Endosurge vyvinul zařízení, které funguje podobně jako motor. K navigaci využívá magnetické pole tomografu.
Poptávka po AI řešeních je vysoká také ve zpracovatelském průmyslu. Na tuto oblast se specializují Fraunhoferovy instituty pro výrobní techniku a automatizaci (IPA) a pro průmyslové inženýrství (IAO) se sídlem ve Stuttgartu, které jsou také součástí konsorcia Cyber Valley. IPA založil vlastní AI centrum pro vzdělávací systémy a kognitivní robotiku, které spolupracovalo již s více než 300 společnostmi. Výrobní firmy, které při své produkci narazí na problém, se mohou na AI centrum obrátit a společně s tamními vědci vyvinout řešení na bázi AI. Jedním z vědeckých projektů AI centra, ze kterého vznikl úspěšný produkt, je kamerový systém, který pomocí AI kontroluje kvalitu zubních protéz. Systém i nejmenší vady odhalí s 98% úspěšností. Z praktického výzkumu vědců IPA vzešlo již mnoho nových startupů, v přepočtu na 1000 zaměstnanců je jejich počet srovnatelný se špičkovými univerzitami Stanford či MIT. Ve zpracovatelském průmyslu se v Bádensku-Württembersku prosazuje také firma MaddoxAI, která vyvinula software s umělou inteligencí pro kontrolu kvality. Systém dokáže automaticky rozpoznat drobné škrábance či promáčkliny. K zákazníkům MaddoxAI patří hlavně automobilové a dodavatelské společnosti.
Dalším atraktivním odvětvím pro aplikace AI řešení je zemědělství. Vědci na Institutu Maxe Plancka v Tübingenu vyvinuli zemědělského robota, kterému říkají Polybot. Tento robot je schopný vykonávat různé typy zemědělských prací. Mimo jiné umí zalévat rostliny, trhat plevel, stříhat keře či sklízet mrkev. Vědecký pracovník Wieland Brendel je přesvědčen, že nasazení umělé inteligence přispěje v zemědělství k větší udržitelnosti a kvalitě.
AI startupy z Bádenska-Württemberska slaví úspěchy též v zábavním průmyslu. Firma Meshcapade vynalezla řešení, které umožnuje realistickou simulaci lidských pohybů. Ladné avatary společnosti využívají zejména animační studia a výrobci her. Počátkem roku 2024 byl založen startup MireloAI, jehož umělá inteligence dokáže sama složit vhodnou hudbu pro reklamy či videa.
Příležitost pro české firmy a vědecké instituce
Rozvoj řešení umělé inteligence na jihozápadě Německa představuje atraktivní příležitost také pro české firmy a univerzity. Vědecké instituce mohou navázat spolupráci na výzkumných projektech s renomovanými Instituty Maxe Plancka ve Stuttgartu a Tübingenu nebo s Fraunhoferovými Instituty IPA a IAO ve Stuttgartu. Úspěšné startupy z údolí řeky Neckar se mohou stát zajímavými novými partnery českých firem. Generální konzulát ČR v Mnichově je připraven podpořit česko-jihoněmeckou spolupráci v AI.
Autoři:
Petr Janoušek, ekonomický expert Generálního konzulátu ČR v Mnichově
Lukáš Opatrný, konzul pro ekonomiku a politiku Generálního konzulátu ČR v Mnichově