česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko uplatnilo mezinárodněprávní odpovědnost vůči Ruské federaci za Vrbětice

Náměstek pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek si v pondělí 28. června 2021 předvolal velvyslance Ruské federace Alexandra Zmejevského, aby s ním projednal dvě v současnosti otevřené mezinárodněprávní otázky ve dvoustranných vztazích mezi oběma státy.

  1. Náměstek Smolek předal ruskému velvyslanci diplomatickou nótu uplatňující mezinárodněprávní odpovědnost Ruské federace za její zapojení do explozí muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, požadující plnou náhradu škod způsobených tímto mezinárodně protiprávním činem a vyzývající ruskou stranu k jednání v této záležitosti.

  2. Náměstek Smolek sdělil ruskému velvyslanci, že nařízení vydané ruskou vládou dne 23. dubna 2021 a doplněné dne 13. května 2021 o seznam "nepřátelských států" (tj. o Českou republiku a Spojené státy) představuje porušení mezinárodního práva, konkrétně Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích (zejména závazku nečinit rozdílu mezi jednotlivými státy) a Smlouvy mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci. Z tohoto důvodu by mělo být toto nařízení zrušeno.