Česko-ruský vědecký seminář a výstava ke 100. výročí Ruské pomocné akce
21.10.2021 / 13:06 | Aktualizováno: 22.09.2024 / 11:20
19. října se v Domě ruského zahraničí Alexandra Solženicyna uskutečnila vědecká konference věnovaná stému výročí Ruské pomocné akce československé vlády a byla zahájena výstava věnovaná tomuto výročí, jejímž základem jsou materiály sbírek Památníku národního písemnictví. Úvodem konference vystoupili velvyslanci České a Slovenské republiky v Rusku a představitelka MZV RF.
Ruská pomocná akce byl program vyhlášený v roce 1921 československou vládou z iniciativy prezidenta Masaryka, ministra zahraničí Beneše a premiéra Kramáře určený uprchlíkům z Ruska (Rusům, Bělorusům, Ukrajincům), kteří byli nuceni opustit svou vlast po bolševické revoluci. Mezi dvěma světovými válkami se tak Praha stala jedním z hlavních center (nejen) ruské emigrace.
Výstava je v Domě ruského zahraničí přístupná do 15. prosince (výstavní síň 409 v hlavní budově DRZ).
Ředitel DRZ Viktor Moskvin a velvyslanec ČR Vítězslav Pivoňka během vernisáže
Ředitel DRZ Viktor Moskvin a velvyslanec ČR Vítězslav Pivoňka během vernisáže
Viktor Moskvin (DRZ), velvyslanec Vítězslav Pivoňka, Anna Ponormajeva (MZV RF), velvyslanec Slovenska Ľubomír Rehák, archimandrita otec Serafim Semjatovský, Maria Vasiljeva (DRZ)
Velvyslanec Vítězslav Pivoňka s kolegy a českými účastníky semináře (Danielou Kolenovskou - Univerzita Karlova, Lukášem Babkou - Slovanská knihovna, Hanušem Nyklem - Univerzita Karlova)
Baner semináře
Seminář
Seminář