
Velvyslanec navštívil honduraské Radio Zapotillo
04.10.2019 / 18:28 | Aktualizováno: 16.12.2020 / 20:37
Radio Zapotillo z marginalizované komunity v oblasti Choluteca v Hondurasu, které informuje posluchače zejména o ožehavých tématech souvisejících se změnami klimatu, lidských právech a zemědělství, může od letošního roku znovu vysílat i díky české finanční pomoci. Rádio má nyní přístup ke kvalitnímu vybavení a vzdělání v oblasti médií, což přilákalo i mladé novináře. Velvyslanec na místě poskytl rádiu rozhovor, a připomněl důležitost objektivity a nestrannosti médií.
Mezi lety 2011 a 2017 se toto analogové rádio věnovalo, mezi jinými tématy, i palčivému problému zabírání půdy a ničení životního prostředí v okolí města Choluteca soukromou těžařskou společností. Té byla sice v roce 2017 licence odebrána, nicméně rádiu Zapotillo bylo úřady zabaveno vybavení a stejně tak i vysílací licence.
V rámci letošní realizace projektů na podporu lidských práv a transformační spolupráce Česká Republika pomohla rádiu vybavit studio nezbytným technickým materiálem pro produkci kvalitních a efektivních výstupů, nyní též i v digitální podobě. Honduraská nezisková organizace Red de Desarrollo Sostenible, realizátor tohoto projektu, poskytuje rádiu odborné poradenství a know-how v oblasti mediální tvorby. Pro zaměstnance organizují semináře a vzdělávací workshopy, kde je učí jak správně, objektivně ale také srozumitelně a zajímavě prezentovat informace svým posluchačům.
Do rádia dne 26. 9. 2019 zavítal osobně i velvyslanec Kubánek, a rádiu poskytl rozhovor. V něm mimo jiné uvedl, že „v moderní historii Československa resp. České republiky jsme vždy vnímali hromadné sdělovací prostředky jako hybatele změn ve společnosti. V případě Česka sehrála rádia jako Svobodná Evropa či Hlas Ameriky, informující o jinak cenzurovaných skutečnostech, výraznou roli v pádu autoritativního režimu. I proto je důležité lokální média jako je Radio Zapotillo podporovat“.
Díky tomuto projektu se povedlo, že do malého Radio Zapotillo přišlo 8 nových mladých vysokoškolských studentů, kteří se díky modernímu vybavení a výcviku chopili aktivity s vytvářením reportáží o porušování občanských práv. Tento fakt pomůže dalšímu rozvoji aktivit i témat, jimž se rádio může věnovat.
Autorka článku: Tereza Vedrová, stážistka Velvyslanectví