español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Investiční prostředí v Hondurasu

Honduraská vláda v únoru roku 2016 oznámila, že se společně se soukromým sektorem bude podílet na intenzivní podpoře hospodářského růstu. Společně vypracovali strategii, která má za úkol podporovat investování a vytváření nových pracovních pozic v konkrétních odvětvích.

Strategie má za cíl vytvořit 600.000 pracovních pozic během pěti let. Podnikání by mělo být zaměřeno na následující odvětví: textilní průmysl, podnikatelské služby a cestovní ruch. Později by se měla rozšířit na stavebnictví a zemědělství. Pro realizaci této strategie vláda vytvořila oficiální instituci nazývanou Transformation Unit, která slouží ke koordinaci jak veřejného, tak soukromého sektoru. Soukromý sektor zajistil 50ti-milionový fond na podporu realizaci strategie.

V Hondurasu bylo zaznamenáno pozoruhodné zlepšení, co se týče otevřenosti trhu, od roku 2013 vyznačující se zejména svobodou trhu, investiční svobodou a finanční svobodou. Přímé zahraniční investice dosáhly v roce 2015 v Hondurasu celkové hodnoty 12,431 miliard USD s meziročním růstem o 1,204 miliardy USD, zejména ve finančním sektoru a službách.

Investiční zákon vyžaduje, aby všechny zahraniční i domácí přímé investice byly registrovány u investičního úřadu v sekci průmyslu a obchodu. Při registraci jsou investorovi vydávány investiční certifikáty, které poskytují ochranu investic díky dohodě o volném obchodu mezi Středoamerickými státy, Karibskými státy a USA - U. S. Dominican Republic-Central Americ Free Trade Agreement (DR-CAFTA). Jedná se o dohodu, která zajišťuje otevřenost trhů, ochranu investic a přehlednější právní rámec. Také disponuje dohodou o přidružení s Evropskou unií (tzv. Asociační dohoda), která zahrnuje volný obchod. Kromě registrace jsou zapotřebí vládní povolení jak pro zahraniční, tak pro tuzemské investice v následujících oblastech: základní zdravotnické služby, telekomunikace, výroba a distribuce elektrické energie, letectví, rybolov, těžební průmysl, pojišťovací a finanční služby, soukromé vzdělávací služby, zemědělství a zemědělsko-průmyslové činnosti. Podporu investic má na starosti státní agentura ProHonduras (http://www.prohonduras.hn/index.php/espanol/).

V současnosti proudí investice zejména do textilního průmyslu, elektrických zařízení a vývozních zemědělských plodin, tj. banány a káva. Perspektivní obory pro české firmy by mohly být především energetika (obnovitelné zdroje - solární panely, větrné a vodní turbíny), vodohospodářství (čističky vod a zpracovávání odpadů), zdravotnictví (lékařské přístroje, medicínský materiál), obranný průmysl či strojírenství (autodíly).

Hlavními rizikovými faktory bránící v podnikání je především vysoký počet kriminálních případů v teritoriu, korupce, nízká úroveň vzdělání a velmi slabý soudní systém.

Hodnocení Hondurasu v globálních ekonomických indexech:

World Bank´s Doing Bussines Report 2016: 110 z 189

Corruption Perception Index 2015: 112 z 168

Global Innovation Index 2015: 113 z 141

 

Petra Krejčová, ALL pro přiakreditované země, ZÚ Mexiko