español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Mexiko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Kubánek se při setkání se studenty univerzity UNAM věnoval krom ekonomické spolupráce i agresi Ruska vůči Ukrajině

Dne 8. května 2023 se VZÚ Zdeněk Kubánek zúčastnil jako jeden ze tří panelistů semináře „Role Evropy jako globálního ekonomického hráče a druhého nejvýznamnějšího obchodního a investičního partnera pro Mexiko“, který se u příležitosti měsíce Evropy konal na největší mexické univerzitě Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM). Dalšími vystupujícími byli vedoucí Delegace EU a velvyslanec Nizozemska. Diskuzi s 200 studenty a profesory fakulty moderovala ředitelka Centra pro ekonomická studia a krom ekonomiky se věnovala i agresi Ruska vůči Ukrajině

Velvyslanec Kubánek ve svém příspěvku přiblížil posluchačům univerzity historii evropské integrace a způsob současného fungování EU, jejíž součástí jsme od roku 2004. Dále se věnoval analýze obchodních vztahů mezi EU jako celkem a Mexikem (včetně výhledu na uzavření modernizované Globální dohody) a stavu obchodní relace mezi ČR a Mexikem. 

Studenti projevili spontánní zájem o dění v Evropě a zajímali se o konkrétní příklady obchodní spolupráce. Dokladem toho byl vysoký počet dotazů a vystupující velvyslanci tak měli příležitost vysvětlit publiku současnou geopolitickou realitu v Evropě a představit Evropu jako seriózního politického, obchodního a investičního partnera pro Mexiko.

Měsíc Evropy bude v Mexiku pokračovat sérií dalších akcí určených pro univerzitní kruhy a hromadné sdělovací prostředky.

UNAM

UNAM

UNAM

UNAM