español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Mexiko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Kubánek navštívil průmyslové srdce Mexika - region Bajío

Ve dnech 12. – 15. 6. 2023 uskutečnil velvyslanec Zdeněk Kubánek návštěvu jedné z nejindustriálnějších částí Mexika, region Bajío. Cílem cesty byla výměna informací a navázání kontaktů zejména v obchodní a investiční oblasti, jednání se ale dotkla i kulturní a akademické spolupráce. V rámci cesty se setkal s guvernéry a ministry států San Luis Potosí a Aguascalientes, zástupci obchodních komor (zejména se vztahem k automobilovému průmyslu) a uspořádal seminář o ČR pro studenty Vysoké školy technologické v Aguascalientes. Navštívil také výrobní areál automobilky BMW, mezi jejíž dodavatele patří i české firmy.

Stát San Luis Potosí s rozlohou jen o něco menší než ČR je jedním z nejvýznamnějších států regionu Bajío, který se rozprostírá na území pěti federálních států (Aguascalientes, Guanajuato, Jalisco, Querétaro a San Luis Potosí.). Jeho lokace ve středu Mexika, na spojnici dopravních cest mezi Atlantikem a Pacifikem (přístavy Tampico, Altamira, Manzanillo, Mazatlán), s přímým železničním spojením do USA (Nuevo Laredo/San Antonio), stejně jako industriální tradice (strojírenství, těžba, automobilový průmysl) ho předurčují k čilé obchodní výměně a zájmu investorů. Hlavní investice tu mají firmy z USA, Kanady a Německa. Poměrně málo lidnatý stát nabízí ve srovnání s konkurencí ještě stále volné pozemky a místa v industriálních parcích. V důsledku rozmachu průmyslu je jednou z aktuálních priorit vlády mobilita pracovních sil, a to i mimo hranice státu., a s ní spojený rozvoj infrastruktury.

Aguascalientes je jeden z menších států (5.616 km2) prosperujícího regionu Bajío, kde se krom automobilového průmyslu (výrobní areál NISSAN, Mercedes-Benz, Continental) daří i výrobě elektrotechniky (BOSCH), zemědělství a stavebnictví. Více jak 50 % přímých zahraničních investic přichází z Japonska, asi čtvrtina z USA a přes 7 % z DE. Stát má 54 univerzit, třetina populace (z celkových 1,4 mil.) má vyšší vzdělání (bakalářské), 55 % má dokončenou střední školu. Zatímco Evropa stárne, Mexiko má velmi mladou populaci - mladí mezi 12 a 30 lety tvoří přes 30 % obyvatel. Mezi studenty v posledních 10 letech prudce roste zájem o obory STEM a ročně na pracovní trh přichází přes 130.000 nových inženýrů a techniků. Na přednášce o Česku jako bráně do Evropy jsme se studenty Technologické univerzity Aguascalientes mluvili o studijních, výzkumných a pracovních možnostech v ČR. Univerzita má zájem o výměnné studijní pobyty a pracovní stáže v ČR.