Mexiko vstupuje do koronovirové pandemie, zahraničnímu obchodu ale zůstává otevřené
08.04.2020 / 17:11 | Aktualizováno: 15.04.2020 / 16:16
Mexiko, 9. 4. 2020 - Mexiko vstupuje do koronovirové pandemie, její hlavní nápor se očekává na přelomu dubna a května. Vláda se maximálně snaží zpomalit šíření nákazy a připravuje se na eskalaci počtu nemocných. V praxi to znamená, že je všem doporučeno zůstat doma a zastavit všechny pro společnost postradatelné aktivity. Obchodní výměna s ostatními zeměmi však pokračuje bez formálních omezení. Je ale v praxi omezena snižujícími se dopravními spoji a propadem ekonomické aktivity. Hranice ale zůstávají otevřené.
Omezení související s koronovirovou pandemií
Mexiko vstupuje oproti Evropě s několikatýdenním zpožděním do koronovirové pandemie, její hlavní nápor se očekává na přelomu dubna a května. Vývoj pandemie v Mexiku je možné sledovat zde či zde. Ke dni 9. 4. bylo pozitivním výsledkem testu potvrzeno celkem 3.181 případů nákazy virem Covid-19, 174 pacientů nákaze podlehlo. Ministerstvo zdravotnictví Mexika ale odhaduje, že nakažených (i těch netestovaných) je již 26.519. Nejvíce nakažených je v Mexiko City, Estado de México a Jalisco.
Dne 31. 3. vyhlásila vláda tzv. sanitární nouzi, v rámci které byly zakázány jakékoliv činnosti, které nejsou pro společnost nezbytně nutné, a to do 30. 4. To platí pro státní i soukromý sektor. Federální i státní správa pozastavila své aktivity, fungují jen nezbytné složky veřejné správy. Občané jsou vyzýváni, aby zůstali doma a nevycházeli. Zavřeny jsou mj. školy, nákupní střediska, muzea, restaurace i sportovní centra. Země se připravuje na hlavní nápor pandemie, který se očekává na přelomu dubna a května, kdy by mohlo být podle Ministerstva zdravotnictví nakažených až 250.000 osob. Mexiko má podle WHO větší riziko těžšího průběhu nemoci pro vysokou míru obezity, cukrovky a vysokého tlaku mezi obyvatelstvem.
Vnitrostátní ani mezinárodní doprava formálně omezena není (a dle prohlášení vlády nebude), i když počet dopravních prostředků i cestujících výrazně klesl. Letecké linky omezují pro pokles poptávky vnitrostátní lety, stejně tak jako lety do zahraničí. Aktuální informace o letech mezi Mexikem a Evropou naleznete na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Mexiku. Ke zdržením dochází i v námořní dopravě. K 21. 3. došlo k omezení přechodu hranic s USA s měsíční platností, přechod přes hranice do USA je ale stále možný, zákaz platí pouze pro turistické a rekreační cesty.
Obchodní výměna s ostatními zeměmi však pokračuje bez formálních omezení. Je ale v praxi omezena snižujícími se leteckými spoji a snížením hospodářské aktivity.
Ekonomická situace
Mexická ekonomika se v roce 2019 snížila o 0,1 % a v důsledku pandemie COVID-19 ministerstvo financí odhaduje, že země zaznamená do konce roku 2020 pokles hrubého domácího produktu až o 3,9 % (někteří analytici mluví až o 8 %). Peso od počátku světové pandemické krize pokleslo o více jak 20 %. Další silný ekonomický šok postihl ropný průmysl, kde náhlý pokles ceny ropy oslabil zisky státního ropného koncernu Pemex, který je největším přispěvatelem do státní poklady.
Dne 5. dubna představil prezident země Ekonomický plán, který má zabránit hlubšímu propadu hospodářství. Vládní plán se soustředí na podporu socio-ekonomicky nejslabší části obyvatelstva, středním a větším podnikům ale mnoho nenabízí. Do konce roku mají být vytvořeny dva miliony nových pracovních míst v rámci připravovaných infrastrukturních projektů. Prezident přislíbil, že nenavýší zahraniční dluh. Žádné stimuly nebo daňové úlevy pro střední a větší podniky, které táhnou mexickou ekonomiku, ale plán neobsahuje. Zdroje na realizaci Plánu chce vláda získat z potírání korupce, prodeje majetku z nelegální činnosti a z rozpočtových rezerv.
Možné následky
Světová pandemie představuje vážné riziko pro světové hospodářství, které silně dopadne i na mexickou ekonomiku. Odborníci předpovídají, že nejvíce zasažené sektory by mohly být strojírenství, výroba automobilů a elektroniky. Ekonomiku pravděpodobně také postihne výpadek turistického ruchu, který je jedním z hlavních zdrojů financí některých mexických států.
Autoři: Jiří Veselý, Zuzana Stiborová