Česká vědecko-technologická mise zavítala do Mexika
26.04.2024 / 23:00 | Aktualizováno: 29.04.2024 / 18:36
Delegace vedená náměstkem ministra průmyslu a obchodu, Edvardem Kožušníkem, navštívila ve dnech 14. – 19. dubna 2024 Mexiko. Mexiko je nejdůležitějším obchodním partnerem ČR v Latinské Americe. Podpoře spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a inovací je třeba věnovat zvláštní pozornost v souvislosti s celosvětovou proměnou a modernizací průmyslu. Technologická mise byla proto zaměřená na inovativní sektory a vědecko-výzkumnou spolupráci, a to zejména v oblasti pokročilých materiálů, biotechnologií, nanotechnologií a ICT.
Tato vědecko-technologická mise navázala na incomingovou misi představitelů mexického státu Jalisco, která se uskutečnila před dvěma lety, a na první českou misi do Jalisca v roce 2019. Cílem letošního ročníku bylo navázat nové vztahy pro obchodní a vědeckotechnickou spolupráci, posílit rozvoj již existujících česko-mexických vazeb a podpořit dokončení modernizace Globální dohody mezi EU a Mexikem, která by další vzájemný obchod ještě více usnadnila.
Technologickou misi organizovalo Velvyslanectví ČR v Mexiku s Ministerstvem průmyslu a obchodu jako jeden z projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Celkem do Mexika přijelo deset zástupců sedmi českých institucí a firem – CEITEC, Středočeské inovační centrum, BIOCEV, Technická univerzita Ostrava, Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, SVCS Process Innovation, Monet+ a na místě se připojili zástupci společnosti mmcité, která je na mexickém trhu již zavedená.
Program mise začal v hlavním městě Mexico City a první den byl věnovaný univerzitám. Prestižní univerzita Tec de Monterrey, kampus Estado de México, představila českým účastníkům laboratoře technických a přírodovědeckých oborů a diskutovaly se možnosti spolupráce. V Centru pro výzkum a technologické inovace (CIITEC) Národního Polytechnického institutu (IPN) se účastníci dle svých oborových zájmů rozdělili a probrali se svými protějšky možnosti společného výzkumu a výměnných studijních a výzkumných pobytů pro studenty i profesory. Druhý den byl náměstek ministra MPO Edvard Kožušník přijat na Ministerstvu hospodářství, kde jednal s náměstkem ministryně hospodářství pro zahraniční obchod Dr. Alejandrem Encinasem Nájerou. Tematika výměnných pobytů a podpora vzdělávání a vědy byla také prodiskutována na Ministerstvu školství, vědy, technologií a inovací (SECTEI) hlavního města Mexika, kde ministryně Dra. Ofelia Ángulo Guerrero přijala celou českou delegaci.
Následně se delegace přesunula do Guadalajary, hlavního města státu Jalisco považovaného za mexické „Silicon Valley“, s nímž ČR rozvíjí dlouhodobě vztahy. U příležitosti letošní mise se uskutečnil již 4. ročník Inovačního dne ČR-Mexiko, kde se čeští účastníci nejen prezentovali, ale debatovali v rámci B2B o konkrétních formách další spolupráce. Mexičané se mimo jiné dozvěděli, že se Česko stává nanotechnologickou velmocí – nanovlákna, jež se u nás vyvíjejí i vyrábějí, jsou považována za materiál budoucnosti. V Guadalajaře se česká delegace setkala s ministrem pro inovace, vědu a technologie státu Jalisco Alfonsem Pompou Padillou, který zavítal do ČR v r. 2022, a navštívila řadu prestižních výzkumných center jako Centrum výzkumu a pokročilých studií Národního polytechnického institutu (IPN) – CINVESTAV Guadalajara, Jezuitskou univerzitu (ITESO), Transdisciplinární institut výzkumu a služeb Guadalajarské univerzity (ITRANS), pobočku globální společnosti Intel, Centrum pro výzkum a asistenci v technologiích a designu (CIATEJ) či kampus Tec de Monterrey Guadalajara.
Získané kontakty a návštěvy vědeckých pracovišť a laboratoří by mohly přinést nové konkrétní projekty. Například brněnský CEITEC již s Mexikem poměrně intenzivně spolupracuje. V Guadalajaře ČR není neznámou zemí také proto, že zde má už několik let svůj výrobní závod mmcité a ve městě tak najdeme mnoho českých designových laviček a jiného městského mobiliáře, a to včetně zeleného kampusu univerzity ITESO. Pro dopravní divizi Switchio firmy Monet+ se dále naskýtá příležitost v místní MHD, kde je zájem o jejich moderní technologii placení jízdného „pípnutím“ platební kartou, na níž se jízdenka automaticky nahraje. Mohla by tak navázat na středoamerické obchodní úspěchy v hlavním městě Panamy (metro) a Guatemaly (autobusy Transmetro).
Autor: Daniela Sedláková