español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Mexiku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Mexický pohled na druhé kolo jednání o modernizaci NAFTA

Druhé kolo jednání o modernizaci Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) se uskutečnilo 1. - 5. září 2017 v mexickém hlavním městě. V průběhu byly zveřejněny pouze kusé komentáře; zástupci Mexika, Kanady a USA setkání oficiálně zhodnotili jako úspěšné, přestože nebyly poskytnuty detaily průběhu jednání a ani nebyly předloženy konkrétní návrhy v nejspornějších bodech, např. pravidla původu, obchodní deficit nebo pracovní podmínky.

Vedoucí mexické delegace, ministr hospodářství Ildefonso Guajardo, zmínil, že první konkrétní výsledky je možné očekávat ve třetím kole, které se uskuteční 23. - 27. září v Ottawě. Předpokládá se, že sedm z 25 pracovních skupin by mohlo uzavřít diskuse na konci měsíce, jelikož jejich texty byly již sjednoceny a v příštích dnech bude nutné doladit jen detaily.

Podle dostupných informací Spojené státy zatím nepředložily konkrétní návrhy ohledně pravidel původu, obchodního deficitu, pracovních podmínek a řešení sporů. Tato témata byla jejich zástupci již dříve označena za prioritu a veřejná prohlášení ohledně konkrétních amerických požadavků vyvolala vlnu nesouhlasu a kontroverze v Mexiku a Kanadě.

V průběhu týdne hlavní kanadské a americké odborové organizace požadovaly několikanásobné zvýšení mezd v Mexiku (především v automobilovém průmyslu, kde mexická hodinová mzda je cca 10x nižší než v USA a 9x nižší než v Kanadě), aby bylo dosaženo úrovně těchto zemí. Mexiko to razantně odmítlo s tím, že mzdová politika je záležitostí každého státu a nemůže být součástí dohody o volném obchodu. Navíc zdůraznilo, že právě díky nízkým mexickým mzdám jsou automobily vyráběné v zóně NAFTA konkurenceschopné.

Mimo jednání zůstává i obchodní deficit Mexika s USA, který byl podle slov prezidenta Trumpa jedním z hlavních důvodů jejich zahájení. Data z období od ledna do července 2017 ukazují, že obchodní deficit USA s Mexikem stoupl na 41,21 mld. USD, což představuje zvýšení o 11,9 % oproti loňskému roku a nejvyšší číslo od roku 2008. Zároveň se Mexiko dostalo ze čtvrté příčky na druhou mezi zeměmi, se kterými má USA nejvyšší deficit, za Čínu a před Japonsko a Německo. Největší podíl na tomto deficitu má automobilový průmysl, a to 35,5 %.

 

Eva Tadlíková, ekonomický diplomat, Pavel Šára, asistent, Velvyslanectví ČR v Mexiku