česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Jan Lipavský představil priority MZV pro předsednictví v Radě EU

Zahraničněpolitický program českého předsednictví v Radě EU vychází z pěti prioritních témat – Ukrajina, energetika, obrana, ekonomika a demokracie. Mezi geografické priority, na které se bude Česko během předsednictví soustředit, patří regiony východní Evropy, západního Balkánu, Indo-Pacifiku a Sahelu.

„Již za pár dní se Česko ujme historicky druhého předsednictví v Radě EU. Pro naši zemi jde o jednu z nejvýznamnějších zahraničněpolitických událostí několika posledních let a osobně cítím velkou zodpovědnost za to, že v takto turbulentní době budeme formovat zahraniční politiku EU,“ řekl Lipavský.

Úkolem českého předsednictví bude provést Evropu současnou složitou situací vyvolanou ruskou agresí proti Ukrajině, inflací či dozvuky pandemie. Zásadní prioritou českého předsednictví v oblasti vnějších vztahů bude podpora územní celistvosti, poválečná obnova a pomoc Ukrajině. Ať už jde o ubytování ukrajinských uprchlíků, organizaci rekonstrukční konference nebo o zajištění dostatečné podpory pro udělení kandidátského statusu EU Ukrajině.

Dále se české předsednictví zaměří na témata energetiky a ekonomiky. Cílem předsednictví bude postupně ukončovat závislost na dodávkách energií z Ruska a přispět k zajištění alternativních dodavatelů. Toho můžeme docílit také uzavřením nových dohod o volném obchodu nebo investicemi do energetické infrastruktury v zahraničí prostřednictvím naplňování evropské iniciativy „Global Gateway“.

 „Vedle energetiky se ale chceme soustředit také na novější odvětví, a to na zelenou diplomacii. Ochrana klimatu je na Západě dnes již běžnou záležitostí a Evropa ji ve svém budoucím směřování nemůže ignorovat,“ uvedl šéf české diplomacie.
Chování Kremlu nám zároveň ukazuje, že musíme zvýšit výdaje na obranu a zintenzivnit spolupráci mezi EU a NATO a dalšími zahraničními partnery například na poli kyberbezpečnosti a hybridních hrozeb.
V neposlední řadě se předsednictví zaměří na podporu občanské společnosti, demokracie, nezávislých médií a posílení mezinárodních sankčních režimů.

„Česká zahraniční politika pod mým vedením navazuje na odkaz Václava Havla. Česko proto během svého působení v předsednické roli bude zdůrazňovat lidskoprávní rozměr zahraniční politiky,“ dodal ministr Lipavský s tím, že demokratické instituce, občanskou společnost a svobodná média, včetně například nezávislých ruských a běloruských médií.

V rámci evropské zahraniční politiky bude Česko skrz své předsednictví prosazovat jednotnou politiku vůči Rusku, revizi politiky východního sousedství a podporovat rozšiřování EU o státy západního Balkánu, Ukrajiny, Moldavska a Gruzie.
Neméně důležité ale budou i regiony Indo-Pacifiku a Sahelu, kde bude cílem podporovat regionální stabilitu, rozvojovou a technologickou spolupráci či vzájemný politický dialog. Klíčovou průřezovou prioritou bude prohlubování transatlantického partnerství a spolupráce EU s USA v oblasti bezpečnosti, ekonomiky a podpory demokracie ve světě.

přílohy

Priority MZV předsednictví 145 KB PDF (Acrobat dokument) 21.6.2022

Prezentace priorit předsednictví 326 KB PPTX (FILE_TYPE_PPTX) 21.6.2022