česky  українською 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát České republiky ve Lvově / Генеральне консульство Чеської Республіки у Львові
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace Jihomoravského kraje navštívila Lvov. Uctila padlé a jednala o další pomoci.

Delegace Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Janem Grolichem navštívila ve dnech 3. - 5. dubna 2024 Lvov, kde jednala se zástupci svých partnerských regionů, navštívila místní zdravotnická zařízení a uctila památky padlých ukrajinských vojáků ve válce s Ruskem.

Jihomoravská delegace, kterou vedl hejtman Jan Grolich, zahájila svůj program na Lyčakivském hřbitově, kde hejtman se svým náměstkem Lukášem Dubcem a gubernátorem Lvovské oblasti Maksymem Kozyckym položili květiny a uctili památku padlých ukrajinských vojáků. Jejich cesta pokračovala návštěvou Lvovské oblastní nemocnice ve Vinnykách, kde se mimo jiné seznámila s moderním lékařským centrem Superhumans pro ukrajinské veterány ze současného válečného konfliktu. To jim zdarma poskytuje zejména psychologickou podporu, protetiku, rekonstrukční chirurgii a rehabilitační služby.

V budově lvovské administrace jihomoravská delegace jednala s gubernátorem Maksymem Kozyckym, který vyjádřil vděčnost za veškerou humanitární pomoc, kterou dosud Jihomoravský kraj Lvovské oblasti poskytl. Jak informoval hejtman Jan Grolich, tématem setkání byla i budoucí spolupráce, která se bude týkat účasti lvovských firem na jihomoravských veletrzích, odborných stáží konaných pro ukrajinské podnikatele a propojení fakultních nemocnic z obou regionů. Předmětem debaty byla i sféra kultury, a to zejména spolupráce jihomoravských a lvovských hudebníků.

Následně se uskutečnilo první oficiální setkání zástupců Jihomoravského kraje a Dněpropetrovské oblasti poté, co v prosinci 2023 uzavřeli dohodu o obchodně-ekonomické, vědecko-technické a kulturní spolupráci. Hejtman Jan Grolich jednal s náměstkyní gubernátora Irynou Hrytsai. Hlavním bodem debaty byla účast jihomoravských firem na budoucí poválečné rekonstrukci zničené infrastruktury v Dněpropetrovské oblasti.

Hejtman Grolich zde také hovořil o pozici obchodního attaché z Jihomoravského kraje, který by dlouhodobě působil v Dnipru. Jeho úkolem by měla být koordinace hospodářské spolupráce obou partnerských regionů.

Galerie


Delegace Jihomoravského kraje navštívila Lvov