česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Prezident Zambie Hichilema a Předseda Senátu PČR Vystrčil
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Senátní delegace na celoevropském business fóru v Zambii podpořila české podnikatele

10. dubna 2024, Kitwe. Senátní delegace v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem se v rámci pracovní cesty v Zambii zúčastnila EU – Zambia Copper Business fóra ve městě Kitwe. České firmy, které jsou součástí podnikatelské delegace vedené Svazem průmyslu a dopravy, tak měly možnost navázat kontakty ohledně možné spolupráce v oblasti těžby mědi a navazujícím zpracovatelském průmyslu. Fóra se zúčastnil i prezident Zambie Hakainde Hichilema, se kterým se předseda Vystrčil znovu setkal společně se senátorkami a senátory.

„Čeští podnikatelé jsou důležitou součástí naší cesty do Zambie. Jedna z firem tady podepisovala hned dvě memoranda o spolupráci, další jednání probíhají. A je evidentní, že jako země, která má velmi dobré zkušenosti s těžebním průmyslem, máme v Zambii možnosti velkého uplatnění, a to jak v oblasti zpracování, tak i v oblasti způsobů těžby. Firmy tady nabízejí třeba těžební stroje či technologie pro šetrné zpracování vytěžených hornin, aby nebyly škodlivé. Zambie ale nabízí více příležitostí, než je jen těžební průmysl. 80 % obyvatel tu pracuje v zemědělství a věřím, že můžeme nabídnout způsoby, jak místní zemědělskou práci zefektivnit. Ty dveře jsou otevřené více, než co my zaplňujeme,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Předsedu na pracovní cestě doprovází senátní delegace – předseda Stálé komise pro rozvoj venkova Jiří Vosecký, místopředseda Výboru pro územní rozvoj Jaroslav Chalupský, členka tohoto výboru Helena Pešatová a členka Stálé komise VODA-SUCHO Eva Rajchmanová. Podnikatelskou delegaci, vedenou Svazem průmyslu a dopravy, na business fóru v Kitwe zastupovali zástupci desítky českých firem a institucí.

Na business fóru v Kitwe vystoupil s projevem prezident Zambie Hakainde Hichilema. Ještě předtím se s ním znovu krátce sešel předseda Senátu Miloš Vystrčil. A prezident po svém projevu společně se senátní delegací navštívil stánek českých exportérů, kteří mu prezentovali, jaké produkty či technologie nabízejí. Na fóru mimo jiné rovněž vystoupila mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Evropské unie a společného trhu pro východní a jižní Afriku v Zambii Karolina Stasiak, se kterou senátní delegace jednala po oficiálním programu. Tématem jednání byly především možné projekty v Zambii. Delegace jednala také s ministrem pro zelenou ekonomiku a životní prostředí Collinsem Nzovou.

V těžební oblasti Copperbelt, kde leží město Kitwe, jsou hlášena nová naleziště kritických surovin, jako je vysoce kvalitní měď, kobalt nebo nikl. Zambie proto chce rozšířit organizovanou důlní těžbu a v oblasti plánuje velkou modernizaci a výstavbu zcela nového dopravního koridoru, což podle Svazu průmyslu a dopravy nabízí řadu příležitostí i pro české firmy.

Senátorky a senátoři odpoledne navštívili ještě Univerzitu Copperbelt, která spolupracuje s brněnskou Mendelovou univerzitou na studijním oboru tropického lesnictví.

Senátní delegace zahájila pracovní cestu v Zambii v úterý například jednáním v Národním shromáždění nebo v zambijském Červeném kříži. Více o prvním dni se dočtete zde.

Další program:

Čtvrtek 11. 4., Livingstone

  • 10:00 Návštěva muzea Livingstone spojená s položením kytice u sochy Emila Holuba
  • 11:00 Rozvojový projekt vedený krajankou Kamilou Tembo ve vesnici Mukuni
  • 12:00 Setkání s místním kmenovým vládcem
  • 13:00 Pracovní oběd s představiteli Jižní provincie

 

Autorka: Andrea Kubová, Kancelář Senátu PČR, 10.04.2024

Převzato z webu Senátu PČR, odkaz dostupný ZDE