česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Senát PČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda Senátu v Lusace: Zambii považujeme za klíčového a spolehlivého partnera v jihoafrickém regionu

9. dubna 2024, Lusaka. Předseda Senátu Miloš Vystrčil zahájil pracovní cestu v Zambii. Dopoledne ho v hlavním městě v Lusace přijal prezident Zambie Hakainda Hichilema, poté společně se senátní delegací jednal s předsedkyní Národního shromáždění Zambie Nelly Butete Kashumba Mutti. Tématy jednání byly pokračující rozvojová a humanitární spolupráce, klimatické změny, aktuální rozsáhlé sucho v Zambii či meziparlamentní spolupráce. Za účasti předsedy Vystrčila byla rovněž podepsaná dvě memoranda o porozumění a zambijský Červený kříž převzal finanční dar na pomoc se suchem.

„S panem prezidentem jsme debatovali o dalších perspektivách spolupráce mezi Českou republikou a Zambií a také o naší společné historii. Pan prezident velmi ocenil humanitární pomoc od našeho státu zambijskému Červenému kříži. S paní předsedkyní Nelly Mutti a dalšími poslanci jsme domlouvali vzájemnou spolupráci mezi českým Senátem a zambijským Národním shromážděním. Viděl jsem obrovský zájem o spolupráci v oblasti rozvoje venkova, zemědělství a v boji proti suchu, to jsou všechno věci, které mi také řešíme, třeba na jižní Moravě,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Předsedu na pracovní cestě doprovází také senátní delegace – předseda Stálé komise pro rozvoj venkova Jiří Vosecký, místopředseda Výboru pro územní rozvoj Jaroslav Chalupský, členka tohoto výboru Helena Pešatová a členka Stálé komise VODA-SUCHO Eva Rajchmanová. Ti odpoledne mimo jiné navštívili humanitární projekt Charity ČR v Lusace na pomoc uprchlíkům.

Součástí dnešního programu byl také podpis dvou memorand v sídle Ministerstva zahraničí v Zambii za účasti předsedy horní parlamentní komory Miloše Vystrčila. Memorandum o rozvojové spolupráci a memorandum o programu MEDEVAC podepsal v zastoupení českého Ministerstva zahraničí velvyslanec Pavel Procházka a ministr zahraničí Zambie pověřený řízením Mulambo Hamakuni Haimbe. Memorandum o rozvojové spolupráci navazuje na dokument, který byl podepsaný v roce 2017.

Za účasti předsedy Senátu Česká republika z rozhodnutí ministra zahraničí Jana Lipavského předala zambijskému Červenému kříži finanční dar v hodnotě 5 milionů korun. Peníze mají pomoc v boji s následky ničivého sucha, které aktuálně sužuje výraznou část Zambie. Předseda Miloš Vystrčil k tomu v sídle Červeného kříže Zambie řekl: „Byť ten dar není velký, tak má dvě velké výhody – dáváme ho rychle a jsme také inspirací pro ostatní. A tento dar teď podpoří 3 tisíce rodin, které jsou zasažené ničivým suchem.“ Prezident Hichilema kvůli suchu vyhlásil na konci února stav nouze a stav národní katastrofy.

Zambie patří mezi šest prioritních zemí České republiky ve světě v rámci zahraniční rozvojové spolupráce. Senátní delegace se proto rovněž setkala s realizátory rozvojové spolupráce, mezi kterými byli zástupci Charity ČR, Člověka v tísni, České rozvojové agentury, CARE Zambia, Červeného kříže Zambie či Mendelovy univerzity. Mluvili o aktuálních projektech, nejen rozvojových, ale i humanitárních, které na území Zambie aktuálně plní. Diskutovali také o možnostech vzdělávání nebo podpory zemědělství. Předseda Senátu Miloš Vystrčil zástupce rozvojových projektů navíc symbolicky ocenil Plaketou předsedy Senátu. Dodal, že si všichni velmi váží jejich práce v Zambii.

Senátní delegaci doprovází také podnikatelská delegace vedená Svazem průmyslu a dopravy. Ve středu se s nimi senátorky a senátoři zúčastní celoevropského business fóra ve městě Kitwe. Pracovní cestu pak zakončí ve čtvrtek ve městě Livingstone.

Cesta předsedy Senátu do Zambie navazuje na návštěvu ministra zahraničí Jana Lipavského, který tento africký stát navštívil loni v červnu.

Další program:

Středa 10. 4., Kitwe

  • 9:00 EU – Zambia Copper Business Forum

Čtvrtek 11. 4., Livingstone

  • 10:00 Návštěva muzea Livingstone spojená s položením kytice u sochy Emila Holuba
  • 11:00 Rozvojový projekt vedený krajankou Kamilou Tembo ve vesnici Mukuni
  • 12:00 Setkání s místním kmenovým vládcem
  • 13:00 Pracovní oběd s představiteli Jižní provincie

 

Autorka: Andrea Kubová, Kancelář Senátu PČR, 09.04.2024

Převzato z webu Senátu PČR, odkaz dostupný ZDE.