česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV / MFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský v Zambii jednal o ekonomické spolupráci a navštívil rozvojové projekty

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 14. června až 15. června 2023 Zambii, kde jednal s prezidentem země Hakaindem Hichilemou, s ministrem zahraničí Stanleym Kakubou a dalšími členy zambijské vlády. V poslední den návštěvy šéf české diplomacie navštívil český rozvojový projekt a zahájil lidskoprávní seminář.

„Česko má Zambii jako jednu z prioritních zemí rozvojové spolupráce, děláme projekty v odlehlejších provinciích zaměřené zejména na zemědělství a zpracování plodin. Jsme tu vidět, což vytváří dobrý základ pro budování dalších vztahů,” uvedl ministr Lipavský.

V hlavním městě Lusace se ministr nejprve setkal se svým protějškem, se kterým hovořil právě o prohlubování ekonomické spolupráce. Na jednání navázalo přijetí u prezidenta Hichilemy, se kterým šéf české diplomacie probral rozvojovou spolupráci na další období, pomoc Česka v oblasti zdravotnictví a také postoj afrického kontinentu k ruské agresi proti Ukrajině.

„Postoj Zambie je v mezinárodních vztazích velmi principiální. Cílem jednání není říkat, co si mají myslet, ale vysvětlit náš český postoj. Silným argumentem je Charta OSN a fakt, že se hranice nesmí měnit silou. To je opravdu pro každý stát určující,” shrnul ministr Lipavský.

Za účasti ministryně zdravotnictví Sylvii Masebo pak Lipavský slavnostně předal nemocnici Mother and Child Hospital zdravotnické gynekologicko-porodnické vybavení, které poskytly české firmy  z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.

„Jsem přesvědčen, že toto vybavení zde bude dobře sloužit řadu let. Čeští výrobci mají zájem spolupráci posouvat nad rámec rozvojové pomoci. Jsou připraveni reagovat na jakoukoli poptávku, ať už veřejných nebo soukromých zařízení,” řekl přítomnému nemocničnímu personálu ministr Lipavský.

Stejně jako v Angole, tak i v Zambii doprovázela delegaci skupina podnikatelů. Ministr Lipavský společně se zambijským ministrem obchodu Chipokem Mulengou zahájil česko-zambijské obchodní fórum, které představovalo pro obě strany skvělou možnost se vzájemně propojit.

Po čtvrtečním přesunu do města Livingstone ministr  navštívil dva české  projekty – nejprve zahájil seminář pro obránce lidských práv a následně navštívil lisovnu přírodních olejů, která je realizována v rámci zahraniční rozvojové spolupráce. Projekt vede česko-zambijský manželský pár, který klade důraz na zaměstnávání místních žen.

Právě proto se projekt rozhodla česká vláda podpořit. Jde o dobrou pracovní příležitost se stabilním příjmem. Lisovna přispívá k ochraně a obnově životního prostředí a zvyšuje povědomí ve zdejší komunitě o přínosech divokého ovoce a plodů, které představují vhodnou výživu pro zdejší obyvatele,” podotkl ministr Lipavský.

Agendu uzavřelo pracovní jednání s ministrem pro Jižní provincii Corneliem Mweetwou a ministrem pro turistiku Rhodinem Sikumbou.