česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČZU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mobilní laboratoře z České republiky pomáhají v Zambii v boji proti COVID-19

Laboratoře, vyvinuté experty z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze, jsou určeny pro detekci koronaviru a dalších patogenů v odlehlých oblastech Zambie. Zařízení využívají technologií několika českých firem.

V reakci na vypuknutí pandemie COVID-19 poskytla Česká republika Zambii, která je jednou z prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce ČR, mimořádnou humanitární pomoc zaměřenou na prevenci šíření koronaviru v Zambii a zvyšování odolnosti místních komunit vůči této epidemii.  V rámci jednoho z projektů, realizovaného společně s humanitární organizací ADRA, byly do Zambie dodány tři mobilní laboratoře CZU mobiLAB, vyvinuté Českou zemědělskou univerzitou v Praze a sestavené z komponentů a vybavení dodaných českými i zahraničními firmami.

Laboratoře jsou koncipovány pro využití v lokalitách postrádajících i základní infrastrukturu. Systém je unikátní mimo jiné tím, že umožňuje velmi snadnou přepravu veškerého potřebného vybavení. Celou laboratoř lze složit do několika zavazadel, takže na jeho přepravu stačí běžný terénní automobil.  Laboratoř lze proto použít i v odlehlých venkovských oblastech Zambie se špatnou dopravní dostupností. Takto snadno přenosnou laboratoř se srovnatelným spektrem využití doposud žádný další dodavatel na světě nenabízí. Dalším cílem výrobce je upravit zařízení tak, aby se dalo rozdělit do zavazadel o váze nanejvýš 30 kg, která by byli schopni nést na zádech lidé, čímž by se laboratoř mohla dostat prakticky kamkoli i ve velmi nepřístupném terénu.

Po příjezdu na místo určení se postaví nafukovací stan, který dodala společnost GUMOTEX a který pojme veškeré laboratorní zařízení. Vedle stanu je umístěna nafukovací dekontaminační sprcha, taktéž z produkce firmy GUMOTEX, pro dezinfekci osob a vybavení před vstupem do laboratoře.  Fungování laboratoře nezávisle na dodávkách elektrické energie v místě zajišťuje benzínová elektrocentrála české značky MEDVED.  České firmy dodaly i část přístrojového vybavení a laboratorního materiálu. Mezi dalšími zapojenými českými firmami byly mj. společnosti BioTech, SVEN Biolabs, MERC či WPA NANO Technologies, vyrábějící nanomasky s dekontaminovatelnými nádechovými filtry. CZU mobiLAB  splňuje parametry pro práci s patogeny až do druhého nejvyššího stupně biologického rizika (BSL3).

Laboratoře byly v Zambii dodány do tří vybraných nemocnic, které se nacházejí v hlavním městě Lusace, ve městě Chirundu na jihu země u hranice se Zimbabwe a u města Kalabo poblíž západní hranice s Angolou.  Zástupci České zemědělské univerzity provedli koncem dubna na místě zaškolení laboratorního personálu, který bude zařízení používat, a laboratoře byly současně předány do užívání. Prezentace zařízení se zúčastnil i velvyslanec ČR v Zambii Radek Rubeš. Ministerstvo zdravotnictví Zambie disponuje značně omezenými prostředky na testování obyvatel na koronavirus a laboratoře dodané Českou republikou jsou proto ze strany jeho představitelů vnímány jako významná pomoc při zvládání aktuální pandemie. Zařízení jsou ovšem do budoucna využitelná i pro detekci dalších chorob, které obyvatele Zambie dlouhodobě sužují, zejména cholery, HIV/AIDS či malárie.

V rámci české humanitární pomoci do Zambie je uskutečněná dodávka doposud poměrně ojedinělým inovativním technickým řešením, využívajícím české know-how a technologie.  Vedle Zambie byla další laboratoř dodána i do Etiopie, taktéž ve spolupráci s organizací ADRA. Česká zemědělská univerzita připravuje založení obchodní společnosti, která bude schopna laboratoře dodávat ve větším množství do celého světa. První uskutečněná dodávka tak může být dobrou referencí, která podnítí zájem potenciálních zákazníků z dalších zemí, a současně dále posílí renomé českých výrobců v Zambii, kde se snaží uplatnit v dalších projektech na dodávky zdravotnické a laboratorní techniky.

Václav Kuželka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lusace