english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Výstava v Losangelském muzeu holocaustu "A dětství zůstalo na nástupišti aneb Hold účastníkům dětských transportů"

Pod záštitou organizací World Jewish Relief, Holocaust Educational Trust a generálních konzulátů Velké Británie a ČR v Los Angeles se dne 26. 8. 2018 uskutečnilo slavnostní otevření nové expozice Losangeleského muzea holocaustu pod názvem "A dětství zůstalo na nástupišti aneb Hold účastníkům dětských transportů" ("Childhood Left at the Station: A Tribute to the Children of the Kindertransport").
 
 

Expozice formou historických artefaktů z osobních sbírek působivě ilustruje tíhu, krutost i přízeň osudu na křehkých a intimních příbězích deseti pamětníků, které jako děti v období mezi prosincem 1938 a zářím 1939 jejich židovští rodiče v předtuše války vypravili některým z nemnoha vlakových transportů směřujících z Berlína, Gdaňsku, Prahy a Vídně do Velké Británie, Švédska a Švýcarska. Celkem se tak podařilo zachránit přibližně 10 tisíc židovských dětí.

Všech deset zachráněných, o nichž expozice pojednává, se po skončení války mimořádným způsobem zasadilo o rozvoj různých oborů: z Československa pocházeli izraelský umělec Dave Lux (nar. 1933), cestující vlakem vypraveným Sirem Nicholasem Wintonem, a Charles Susskind (1921-2004), profesor elektrotechniky v Berkeley.

V rámci ceremoniálu, jehož se zúčastnila řada účastníků dětských transportů žijících dnes v USA, představovala další vazbu na ČR řeč, kterou přednesla Deborah Oppenheimerová, producentka oskarového celovečerního dokumentu "Do cizí náruče" ("Into the Arms of Strangers") z r. 2000, mapujícího výpovědi účastníků transportů a natáčeného též v Praze.

Výstava je k vidění do 31. prosince 2018. Pro více informací: http://www.lamoth.org/exhibitions/temporary-exhibits/kindertransport/