english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Aneta Campbell
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Spisovatel Martin Vopěnka v Los Angeles

Česká literatura se začíná propagovat nejen na východě ale i na západním pobřeží Spojených států. Po loňských literárních čteních Bianky Bellové, která v Los Angeles představila anglický překlad své nejslavnější knihy Jezero, Markéty Pilátové, která prezentovala českým čtenářům v San Francisku S Baťou v džungli, a křtu nové antologie české science fiction Bradburýho stín v angličtině za účasti kritika a editora Ivana Adamoviče, se z iniciativy generálního konzulátu v Los Angeles na západní pobřeží vypravil další český spisovatel vycházející v angličtině – Martin Vopěnka.
 

Generální konzulát v Los Angeles zorganizoval ve spolupráci s kultovním knihkupectvím DIESEL v prestižním Brentwood Country Mart, které je vyhledávané i místní filmovou elitou, autorské čtení s Martinem Vopěnkou. Český spisovatel představil v rámci svého amerického turné anglický překlad (a první vydání v USA) svého románu Můj bratr Mesiáš. Setkání s autorem se uskutečnilo dne 13. dubna 2023 a ukázky z díla představila účastníkům akce filmová herečka, modelka a spisovatelka Tereza Srbová, která je v Hollywoodu nejvíce známá z filmu režiséra Davida Cronenberga "Eastern Promises" (Východní přísliby). Besedu s Martinem Vopěnkou pak vedl jeho americký vydavatel Martin Goodman. Literární večer byl hojně navštíven především z řad americké veřejnosti. Čtení a následné debaty se zúčastnil take uznávaný americký básník československého původu James Ragan, který byl osobním přítelem Václava Havla. Generální konzul Olša, Jr. následně inicioval oběd mezi oběma tvůrci, kde se probírala případná budoucí spolupráce, především vzhledem k vydání nové knihy Martina Vopěnky o Václavu Havlovi, jejíž anglické vydání se objeví na trhu v létě 2023.

Po úspěšném večeru v knikupectví Diesel se konala dne 19. dubna 2023 také přednáška Martina Vopěnky na téma "Writing a Way out of Communism", v jejímž rámci přiblížil své zkušenosti s dospíváním v komunistické Evropě a hovořil o tom, jak tyto zkušenosti ovlivnily jeho tvorbu a nalezení vlastního autorského stylu. Přednáška se konala v Kaplan Hall ve Westwoodu pod vedením profesora Igora Pilshchikova, který je předsedou katedry Slavic, East European and Eurasian Languages and Cultures University of California at Los Angeles (UCLA).

Sada knih Martina Vopěnky v češtině navíc doplní sbírky bohemik hlavní knihovny UCLA – bude se jednat o další knižní dar organizovaný GK Los Angeles ve spolupráci s českými nakladateli, vydavateli a spisovateli.