عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování do Kuvajtu a Kataru

Pro cestování a vstup do Kuvajtu a Kataru v současnosti platí poměrně přísné podmínky, které až na výjimečné případy znemožňují návštěvu těchto zemí. Až na neodkladné případy proto doporučujeme plánované cesty do těchto teritorií odložit na později. Přehled hlavních aktuálních opatření a podmínek pro vstup na území Kuvajtu a Kataru naleznete níže.
 

KUVAJT

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace k cestám do zahraničí v souvislosti s šířením koronaviru ve světě https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html.

2a. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

 • povinná karanténa po příletu ve vybraném hotelu na dobu 7 dnů, poté dalších 7 dnů doma
 • povinnost zaregistrovat se před nástupem do letadla ve sledovací aplikaci Shlonik;
 • povinnost prokázat se po příletu negativním testem (PCR) na COVID-19 ne starším, než  72 hodin před odletem;
 • povinnost nechat se při příletu na letišti zaregistrovat hygienickou službou Kuvajtu a následně se podrobit karanténě ve vybraném hotelu po dobu 7 dnů a poté další 7 denní domácí karanténa;
 • povinnost prokázat se již před nástupem do letadla potvrzením o zamluvení ubytování ve vybraném hotelu + předložit doklad o zaplacení tohoto ubytování
 • projít kontrolou tělesné teploty při příjezdu (platí i pro nástup do letadla);
 • povinnost podrobit se PCR, který bude proveden u všech  cestujících z každého letu po příletu;
 • povinnost dodržovat zdravotní požadavky týkající se nošení masek, štítů a rukavic, používání dezinfekčních prostředků a dodržování fyzického odstupu;
 • vláda vydala seznam 32 zemí, jejichž občanům je zakázán vstup na území Kuvajtu, na seznam „zakázaných zemí bylo přidáno UK. V současnosti jsou na něm následující země – Indie, Írán, Čína, Brazílie, Kolumbie, Arménie, Bangladéš, Filipíny, Francie, Sýrie, Singapur, Španělsko, Bosna a Hercegovina, Srí Lanka, Nepál, Irák, Mexiko, Indonésie, Chile, Pákistán, Egypt, Libanon, Hong Kong, Itálie, Severní Makedonie, Moldavsko, Panama, Peru, Srbsko, Černá Hora, Dominikánská republika, JAR, Kosovo a UK. Občané těchto zemí nemohou cestovat do KW přímo, ale skrz třetí zemi, kde musí podstoupit 14ti denní karanténu.

Seznam je evidován každých 14 dnů a je k dispozici na webových stránkách Civilního letectví (https://kcasr.dgca.gov.kw/aviation-safety-department/novel-coronavirus/)

Další důležité informace ke vstupu do země:

Na znovuotevřeném letišti KIA byla přijata některá nová opatření:
1) s účinností od 6.1.2021 až do odvolání byly zastaveny přímé lety z/do UK;
2) s účinností od 24.1.2021 do odvolání byl omezen počet letů do KW tak, aby celkový denní počet přilepivších pasažérů nepřekročil 1.000, přičemž jedním letem může přiletět max. 35 pasažérů. Důvodem pro toto razantní omezení množství přilétajících osob je prudké zvýšení falešných PCR testů, podobně jako v dalších zemích Zálivu. Počet tranzitujících pasažérů je však tímto výše uvedeném nařízení nezměněn a nařízení se jich netýká.

Tranzitujících pasažérů se všechna výše uvedená nařízení netýkají a pro přepravu musí jen splnit podmínky platné v zemi jejich cílové destinace.

CESTOVÁNÍ

Stále platí, že turistická víza není možné obdržet na letišti při příletu do země, jak tomu bylo dříve, a cestující musí žádat o vízum na KW velvyslanectví v zemi původu, přičemž KW velvyslanectví mají instrukce k minimalizaci vydávání těchto víz a je spíše výjimkou než pravidlem.

Pasažéři letů na letišti KIA nesmí být doprovázeni žádnou osobou, a to ani blízkými příbuznými. Na letiště budou vpuštěni pouze samotní pasažéři letů.

Kuvajt deklaruje, že nebude přihlížet k žádným očkovacím certifikátům z jiných zemí a všechny osoby, které chtějí vstoupit na území Kuvajtu, se musí podrobit PCR testům těsně před vlastním vstupem + musí do karantény. S platností od 24. ledna t.r. zavádí Kuvajt přísné omezení množství přilétajících osob do země a to pouze 35 osob na jeden let. Celkové množství přilétajících pasažérů denně nesmí překročit 1.000. Platnost tohoto omezení je stanovena do konce února s možností dalšího prodloužení. Letecké společnosti musí upřednostnit kuvajtské státní občany, kteří se do této kvóty 35 osob nepočítají, a toto opatření se netýká též tranzitujících osob. Množství odlétajících osob zůstává bez jakéhokoliv limitu.  Důvodem pro toto razantní omezení množství přilétajících osob je prudké zvýšení falešných PCR testů, podobně jako v dalších zemích Zálivu. Toto omezení mělo za následek zrušení letenek pro cca 60.000 pasažérů, obrovský nárůst cen letenek (tím si aerolinie kompenzují fakt, že budou létat s prázdnými letadly) a vyprodání letenek na lety do KW u všech aerolinií do 20.2. t.r.

2b. ODLET ZE ZEMĚ

 • povinnost se zaregistrovat ve vybraném hotelu (7 denní karanténa po návratu) včetně předložit potvrzení o úhradě (platí však pouze pro obousměrnou letenku, neplatí tedy pro ty cestovatele, kteří se již neplánují vracet)
 • povinnost se zaregistrovat v online systému „Kuvajt Mosafer“, která má sloužit k evidenci cestujících, včetně zadání požadovaných letových údajů, zaknihování vhodného hotelu atd.
 • povinnost získat negativní test na COVID-19 (platí pro země, které to požadují pro vstup na své území) vydaný laboratořemi schválenými KW ministerstvem zdravotnictví, a to ne starší, než 72 hodin před odletem.
 • povinnost získat zdravotní pojištění po dobu cestování pokrývající léčbu infekce virem COVID-19.
 • povinnost dodržovat zdravotní požadavky týkající se nošení masek a rukavic, používání dezinfekčních prostředků a dodržování fyzického odstupu.
 • do odvolání zákaz palubních zavazadel, a to bez náhrady ušlých kilogramů.

3. DOPRAVA

Vstup do země je možný pouze přes mezinárodní letiště KIA v Kuvajt City a přes hraniční přechod mezi Kuvajtem a Saúdskou Arábií (přechod Nuwaiseeb) s tím, že cestovatelé z obou stran nebudou moci překročit hranici bez platného PCR testu (96 hodin).

4. OPATŘENÍ

Všechny osoby, které vstoupí na území Kuvajtu, se musí podrobit povinně podrobit karanténě ve vybraném hotelu po dobu 7 dnů a to s platností od 21. března 2021. Ceny za 7 denní pobyt jsou zhruba následující 5-ti hvězdičkové hotely 270-330 KWD (+30 KWD denně za jídlo, celkem tedy 480-540 KWD), 4-hvězdičkové hotely 180-240 KWD (+24 KWD denně jídlo, celkem tedy 348-408 KWD), 3-hvězdičkové hotely 120-180 KWD (+ 18 KWD denně za jídlo, celkem tedy 246-306 KWD). Všechny hotely v Kuvajtu musí tuto službu nabízet (minimálně jedno podlaží musí být vyhrazeno pro tyto osoby v karanténě. Cestující mají povinnost předložit při registraci na letišti potvrzení, že mají již tento hotel zamluvený a zaplacený (! Platí to již při odletu se země, pokud se dotyčný cestovatel má zpáteční letenku). Registrace hotelů přes webovou stránku Kuwait Mosafer.

Poté následuje domácí karanténě po dobu 7 dnů a splnit podmínky pro vstup do země (viz výše). V případě podezření se musí podrobit testu na COVID-19 na k tomu určeném testovacím místě.

Situace v zemi je stabilizovaná a země se v průběhu pěti fází pomalu vrací k normálu. Kuvajt vstoupil do 4. fáze, která odstranila většinu doposud přetrvávajících omezení běžného života v zemi. I nadále platí základní opatření zaměřená na minimalizaci šíření infekce: dodržování fyzických odstupů v uzavřených veřejných prostranstvích, dodržování hygienických pravidel a požadavek na nošení roušek (případně i igelitových rukavic) v uzavřených veřejných prostorách (zejména nákupní střediska). Denní přírůstek nemocných COVID-19 se stabilizoval na úrovni 300-500, počet úmrtí způsobených COVID-19 je dle oficiálních statistik minimální (celkem za celé trvání epidemie 624 osob), počet provedených testů na Covid-19 je v průměru 3.500 testů denně. Země 37. místě světového žebříčku v absolutních počtech nakažených a zůstává dále na 7. místě v počtu nakažených na milion obyvatel.

Kuvajt nakoupil celkem 2,5 milionů dávek očkování na COVID19 a od 27.12.2020 byla zahájena vakcinace obyvatel. Prvních 55 tisíc kusů očkovací vakcíny Pfitzer – BioNTech dorazily již do země každý a čeká se dodávka dalších 100.000 dávek v březnu 2021. AstraZeneca dodala 100.000 dávek a v březnu se očekává dodávka dalších 200.000 dávek. Celkem naočkováno 55.000 osob, registrováno celkem 400.000 osob. Předpokládá se preferenční očkování zaměstnanců ve zdravotnictví, dále zaměstnanců ministerstva vnitra a ministerstva obrany, kteří jsou opakovaně vystaveni možné koronavirové nákaze, a osob starších 65 let. Ministerstvo zdravotnictví KW zřídilo webovou stránku, na které je možné se zaregistrovat pro očkování: https://cov19vaccine.moh.gov.kw/SPCMS/CVD_19_Vaccine_RegistrationAr.aspx

Sdělovací prostředky uvedly, že kuvajtské Ministerstvo zdravotnictví bude vydávat proočkovaným osobám elektronické certifikáty (zatím zcela nejasné jaký dokument a jak bude vypadat), ale současně, že KW nebude uznávat certifikáty z jiných zemí. Dle prohlášení kuvajtské vlády chtějí od března 2021 očkovat 10.000 osob denně s tím, že do začátku ramadánu (12. dubna 2021) by měli dostat alespoň první dávku všichni občané Kuvajtu

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Informace o aktuální opatření proti šíření COVID-19 v Kuvajtu naleznete na oficiálních webových stránkách (v angličtině) kuvajtské vlády (viz. níže), případně na velvyslanectví Státu Kuvajt v Praze (tel. +420 220570781 - 83, fax +420 220 570 787)

(https://www.kuwaitairways.com/en/information/usefulinfo/Pages/covid-19.aspx ),

 

KATAR

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Informace k cestám do zahraničí v souvislosti s šířením koronaviru ve světě https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

 • Cestující z nízkorizikových zemí, kteří nepředloží negativní test ze země příletu, jsou povinni po příletu na HIA podstoupit test na COVID-19 a podepsat formální příslib dodržování domácí karantény po dobu jednoho týdne; po dobu domácí karantény je status cestovatele ve sledovací aplikaci Etheraz žlutý. Týden po příletu musí cestující navštívit jedno z určených zdravotních středisek a podstoupit další test na COVID-19; pokud je výsledek pozitivní, bude cestovatel převeden do izolace, pokud je negativní, karanténní období končí na konci daného týdne a status cestovatele v aplikaci Etheraz se změní na zelenou. Pokud cestující po příletu na HIA předloží certifikát potvrzující negativní výsledek COVID-19 testu vydaný zahraničním testovacím střediskem akreditovaným v dané zemi, vyhne se provedení testu na letišti HIA po příletu do Kataru. Dále pak se pak pokračuje podle postupu zmíněného výše. Certifikát nesmí být starší než 48 hodin před zahájením cesty. Seznam nízkorizikových zemí je průběžně aktualizován katarským ministerstvem zdravotnictví (https://covid19.moph.gov.qa/EN/Pages/Countries-Classified-Low-Risk-of-COVID-19.aspx). Momentálně je tam 18 zemí /​Oman, ​Brunei, ​Thajsko, Čína (+ Hong Kong, Macao), ​Vietnam, Malajsie, Jižní Korea, ​Singapore, ​Japan, ​Myanmar, ​Maledivy (!“Safe Travel Bubble” Package only), ​Austrálie, Nový Zéland, ​Mexiko, ​Kuba, ​Mauritius, Island, ​Irsko
 • Cestující ze zemí, které nejsou zahrnuty do seznamu nízkorizikovýcha v nichž jsou akreditovaná testovací střediska COVID-19, jsou povinni předložit negativní COVID-19 test vydaný tímto akreditovaným testovacím střediskem, ne starší než 48 hodin před odletem do Kataru. Po příletu do Kataru na dobu jednoho týdne umístěn do domácí karantény a dále se podmínky setrvání v Kataru řídí stejnými pravidly, jako u cestovatelů z nízkorizikových zemí.
 • Cestující ze zemí, které nejsou zahrnuty do seznamu nízkorizikovýcha v nichž nejsou akreditovaná testovací střediska COVID-19 budou muset podstoupit při příletu COVID-19 test (na vlastní náklady, cca 500 QR) a budou umístěni na vlastní náklady do karantény v jednom z hotelů, které fungují jako karanténní zařízení na základě rozhodnutí QA Ministerstva pro veřejné zdraví. Tento pobyt musí být rezervován před nastoupením cesty na stránkách „Discover Qatar“ a doklad o zaplacení je součástí rezervace letenky do Dauhá. Po týdnu karantény se cestující podrobí dalšímu testu na COVID-19; pokud je výsledek pozitivní, bude cestovatel převeden na vlastní náklady do izolace, pokud je negativní, karanténní období končí na konci daného týdne a status cestovatele v aplikaci Etheraz se změní ze žluté na zelenou.

3. DOPRAVA

Vstup do země je možný pouze přes mezinárodní letiště HIA v Dauhá. V provozu je linka Praha-Dauhá s četností 3x týdně (středa, pátek, neděle) společnosti Qatar Airways. Odlet z Prahy 16:00, přílet Dauhá 22:35. Odlet z Dauhá 08:10, přílet do Prahy 13:00

4. OPATŘENÍ

Nejvyšší výbor pro krizové řízení schválil třífázový plán opětovného zavedení určitých omezení, pokud to doporučuje Ministerstvo veřejného zdraví (MoPH), a to na základě průběžného sledování zdravotních indikátorů. Hlavním opatřením je opětovné zavedení povinné karantény pro všechny cestující bez ohledu na zemi, z níž přicházejí (včetně nízkorizikových). Tentýž výbor oznámil, že se křivka počtu nakažených začíná zplošťovat, nicméně, vzhledem k nástupu druhé vlny COVIDU v některých zemích světa, je potřeba zachovat preventivní opatření a zajistit jejich dodržování.

V platnosti jsou i nadále obecná opatření, jako je povinnost nošení roušek na veřejných prostranstvích a ve vnitřních veřejných prostorách, dodržování bezpečného fyzického odstupu 1,5 metru od okolních osob, dodržování obecných hygienických pravidel, atd.

Pokračuje vakcinace proti COVID19, přičemž očkování je pro veřejnost zdarma. QA snížil věkovou hranici osob pro přednostní očkování na 60 let. Dále mají být přednostně očkováni lidé s chronickými nemocemi a pracovníci v rizikových odvětvích: lékaři, ošetřovatelé, policisté, vojsko a záchranáři. V druhé vlně pak osoby nad 50 let a učitelé. Očkování není povinné.

K účelu registrace k očkování byla zavedena on-line platforma https://app-covid19.moph.gov.qa/en/instructions.html  a dále platforma pro registraci k obdržení certifikátu o očkování https://myhealth.hamad.qa/home.aspx, kde registrace a aktivace trvá cca 24 hodin. Certifikát o očkování by měla obdržet očkovaná osoba 7 dní po druhé vakcinaci. V současné fázi není tato vakcinace uznávána mimo Katar.

Platí aktualizovaný seznam nízkorizikových zemí (https://covid19.moph.gov.qa/EN/Pages/Countries-Classified-Low-Risk-of-COVID-19.aspx,) kde není ani jedna z evropských zemí včetně Česka. Pro cestovatele z ČR tudíž platí zásady uvedené výše pro země mimo seznam nízkorizikových.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Informace o aktuální opatření proti šíření COVID-19 v Kuvajtu naleznete na oficiálních webových stránkách (v angličtině) katarské vlády (viz. níže), eventuálně na velvyslanectví Státu Katar v Berlíně (tel. +4930 862060, fax +4930 86206150)

 (https://www.moph.gov.qa/english/Pages/default.ashttps:)