عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky pro cestování do Kuvajtu a Kataru

Pro cestování a vstup do Kuvajtu a Kataru v současnosti platí poměrně přísné podmínky, které až na výjimečné případy znemožňují návštěvu těchto zemí. Až na bezodkladné případy proto doporučujeme plánované cesty do těchto teritorií odložit na později. Přehled hlavních aktuálních opatření a podmínek pro vstup na území Kuvajtu a Kataru naleznete níže.

Kuvajt:

Odlet cestujících:

- povinnost zaregistrovat se v online systému „Kuvajt Mosafer“, který má sloužit k evidenci cestujících, včetně zadání požadovaných letových údajů, atd.;

- povinnost získat PCR test vydaný laboratořemi schválenými ministerstvem zdravotnictví, který potvrzuje negativní nákazu chorobou COVID-19 ne starší než 72 hodin;

- povinnost dodržovat zdravotní požadavky týkající se nošení masek a rukavic, používání dezinfekčních prostředků a dodržování fyzického odstupu.

Přílet cestujících:

S platností od 1. 8. 2021 vydalo kuvajtské Ministerstvo zdravotnictví podmínky platné pro vstup cizinců do země, které ruší veškerá předchozí nařízení.

Cizí státní příslušníci mohou vstoupit do Kuvajtu, pokud disponují:

a/ platným povolením pobytu

b/ platným vízem viz bod d/. Praxe udělování víz na letišti při vstupu byla zrušena!

c/ vstup povolen pouze očkovaným cestovatelům s tím, že není uznáván žádný důvod pro neočkované (zdravotní důvody, věk apod.). Cestovatelé naočkovaní vakcínami, které nejsou uznávány v Kuvajtu (uznávány jsou pouze: Pfizer BioNTech, AstraZeneca/Oxford, Moderna, Johnson & Johnson) jsou bráni jako neočkovaní.

d/ je možné požádat o turistické vízum, které se uděluje „on line“ způsobem na webu: https://evisa.moi.gov.kw/evisa/home_e.do

! dle prohlášení kuvajtského Min. vnitra je však množství udělovaných víz omezeno na počet 600 kusů za den pro celý svět, takže reálně je velmi těžké se do této aplikace přihlásit.

Pro osoby, které přijíždějí ve státním zájmu  Kuvajtu, lze víza obdržet na příslušném zastupitelském úřadě Kuvajtu.

Při vstupu je vyžadováno následující:

a/ negativní PCR test ne starší než 72 hodin

b/ platný očkovací certifikát nahraný prostřednictvím aplikace MOSAFER, nebo platný certifikát ve fyzické podobě s funkčním QR kódem (! množí se případy certifikátů ze kterých není možné QR kód načíst, pravděpodobně chyba tiskárny)

Certifikát elektronický je třeba nahrát do aplikace „MOSAFER“ https://kuwaitmosafer.gov.kw/home.htmlDle našich zkušeností ale tato aplikace v zahraničí moc dobře nefunguje.  Cestovatel musí nahrát svůj očkovací certifikát na příslušnou aplikaci kuvajtského Ministerstva zdravotnictví https://vaxcert.moh.gov.kw/SPCMS/PH/CVD_19_Vaccine_External_RegistrationAR.aspx a kladném případě přijde zpět souhlas jen jako QR kód, který si nahraje do aplikace „Mosafer“. Vzhledem k tomu, že podmínkou pro umožnění vložení cizího certifikátu na zmíněnou stránku je číslo místní ID, které ale běžný cizinec bez rezidentury v zemi nemá, v podstatě je nemožné uznání certifikátu získat, a proto je nyní možné vstoupit na základě písemného certifikátu..

c/ každý cestovatel si před odjezdem musí nahrát aplikaci „Shlonik“ (k dispozici na play.google.com, nebo apps.apple.com), která je nezbytná pro registraci jeho příletu, a je tedy nutné vyplnit požadované údaje.

d/ cestovatel musí mít předplaceny dva PCR testy v Kuvajtu (opět v aplikaci „Mosafer“). Jeden z testů bude proveden hned po příletu na letišti a druhý před ukončením povinné karantény. Ta však pro očkované cestovatele není stanovena.

e/ pro všechny očkované osoby platí od 26. 12. 2021 povinná karanténa doma v délce 10 dnů. Tato karanténa se může zrušit, pokud bude mít cestovatel negativní PCR test, nicméně až po povinných 3 dnech pobytu doma. V praxi to tedy znamená, že bude vždy pro všechny osoby vstupující do země uplatňována povinná karanténa v délce 3 dnů a poté, pokud bude mít dotyčná osoba k dispozici negativní PCR test, tak může karanténu ukončit.

f/ V případě neočkovaných cestovatelů (kuvajtští občané a jejich osobní zaměstnanci, diplomaté, nebo osoby vstupující do země v zájmu kuvajtského státu) je pak povinná 14-denní karanténa zakončené negativním PCR testem v poslední den karantény.

 

Katar:

ČR byla Katarem od 7. prosince 2021 přeřazena mezi země s vysokým rizikem (červený seznam) takže vstup je značně omezen viz dále. Nicméně je od 13. 7. 2021 pro občany ČR možné obdržet turistická víza na letišti v katarském Dauhá. Je nutné mít potvrzení o příslušném očkování (Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson& Johnson), dále negativní PCR test (ne starší než 72 hodin při příletu), na to je nezbytné si do mobilního telefonu stáhnout aplikaci EHTERAZ a před odletem se zaregistrovat na EHTERAZ webových stránkách (odkaz viz níže). Vzhledem k tomu, že Katar má poměrně komplikovaný systém pro návštěvníky, kteří nepřilétají přímým letem z ČR, přidáváme níže ještě odkaz na link katarského Ministerstva Zdravotnictví, kde se dá nastavit, které země cestovatel navštívil předtím, než přiletěl do Kataru, typ vakcíny, již obdržel, a poté se zobrazí podmínky, za kterých může cestovatel vstoupit do země.

https://www.gco.gov.qa/en/travel/

! Tento link je dosti zatížený, a proto může chvíli trvat, než se načte a otevře.

Naprosto nejjednodušší jak lze získat nejaktuálnější nejnovější informace o cestování a podmínkách vstupu do Kataru při příletu jakýchkoliv národností z nejrůznějších destinací, lze získat na webových stránkách Qatar Airways v sekci „Travel requirements“, kde si cestovatelé mohou přesně nadefinovat, kam letí, jaká je jejich státní příslušnost, typ pasu, místo odkud do Kataru přilétají a předložení tohoto požadavku dostanou přesný popis požadavků na vstup do země.

Vstup do země se řídí následujícími podmínkami:

Jak uvedeno výše, od 13. 7. 2021 je obnoveno vydávání turistických a rodinných vstupních víz. Tímto dnem nabyla účinnosti nová cestovní politika, podle níž jsou cestovatelé ze všech zemí, kteří jsou plně očkovaní v Kataru schválenými vakcínami, osvobozeni od karantény. Rovněž všechny neočkované děti mladší 18 let přijíždějící do Kataru, jsou osvobozeny karantény, pokud jsou jejich rodiče plně očkováni vakcínou schválenou ministerstvem veřejného zdraví (MoPH).

Vzhledem k tomu, že ČR je nyní na červeném seznamu je možné návštěvníky rozdělit do 4 skupin:

1/ očkovaní rezidenti – zde se nic nemění, je třeba počítat s tím, že kromě již uvedeného PCR testu je třeba absolvovat druhý PCR po příletu

2/ neočkovaní rezidenti – kromě výše uvedeného PCR testu je třeba počítat se šesti dny karantény. Poslední den karantény je třeba mít negativní PCR

3/očkovaní turisté -  kromě výše uvedeného PCR testu je třeba počítat se dvěma dny karantény v hotelu. Poté je třeba další negativní PCR test

4/ neočkovaní turisté - kromě výše uvedeného PCR testu je třeba počítat se sedmi dny karantény. Poslední den karantény je třeba mít negativní PCR

Vše výše uvedené platí pro tu zemi, ze které cestovatelé přijíždějí, nikoliv pro jejich národnost. Děti ve věku 0-11 let budou dodržovat stejný vstupní režim jako jejich rodiče. Pokud jsou očkováni, budou děti považovány za očkované. Neočkované děti ve věku 12–17 let budou muset karanténu podstoupit v souladu s pravidly pro zemi jejich příjezdu. V případě hotelové karantény je bude doprovázet jeden z rodičů, a to i když je tento rodič očkován.

Níže uvádíme webovou stránku zemí a jejich rozdělení na zelené, žluté a červené země:  https://covid19.moph.gov.qa/EN/travel-and-return-policy/Pages/default.aspx

 

Tranzit: výše uvedený seznam zemí se nikterak netýká tranzitu, který je naprosto bez problémů. Cestující si může si zaplatit pobyt v tranzitním hotelu „Oryx hotel“ na letišti: (https://www.qatarairways.com/en/hia-hamad-international-airport/hia-airport-hotel.html)

Pro aktuální informace se doporučuje navštívit webové stránky ministerstva veřejného zdraví - Ministry of Public Health (moph.gov.qa) nebo Qatar Portal (portal.www.gov.qa)