Zveřejnění historických telegramů k 35. výročí sametové revoluce
18.11.2024 / 14:24 | Aktualizováno: 18.11.2024 / 17:03
Sedmý svazek edičního projektu Cirkulární telegramy Ministerstva zahraničních věcí je nově k dispozici v Archivu MZV. Jde o edici, která zpřístupnila nejvíce materiálů o zahraniční politice Československa v období „státního socialismu“. Celkem bylo publikováno zhruba 7 000 dosud nevyužitých dokumentů, které ukazují, jak byl vývoj Československa propojen s klíčovými událostmi (1956, 1968, 1980–81 a 1988–89). Díky iniciativě Historického ústavu Akademie věd jsou nyní tyto telegramy k dispozici veřejnosti.
Poslední svazek edice, který vyšel u příležitosti 35. výročí sametové revoluce, přináší dokumenty z let 1986 – 1989. Obsahuje dokumenty, které ukazují, jak československý režim reagoval na reformy v Sovětském svazu a jak se měnil Východní blok. Současně dokumenty popisují, jak se v letech 1988–1989 rozkládaly komunistické režimy v sousedních zemích, což mělo velký vliv i na pád komunistického režimu v Československu.
„Dokumentace poukazuje na zásadní roli celkového mezinárodního kontextu na události v Československu v roce 1989. Rozhodující vliv mělo jistě akceptování postupných politických změn v části východoevropských socialistických států ze strany Moskvy. Významnou roli sehrál i tlak západních diplomacií na pražské vládní kruhy k dodržování závazků o lidských právech z Helsinek a z Vídně,“ zmiňuje Jindřich Dejmek z Historického ústavu Akademie věd ČR.
Dokumenty ilustrují např. reakci Prahy na radikálně se reformující systém v Maďarsku nebo na důsledky tzv. kulatého stolu v Polsku v podobě prvních částečně svobodných voleb a nástupu nekomunistické vlády. Současně ukazují, jak významná pro následné zhroucení pražského režimu byla systémová krize NDR, jejímž projevem byl i masivní útěk desítek tisíc jejích občanů do SRN přes západoněmeckou ambasádu v československé metropoli.
„Poslední svazek edice je dosud nejucelenějším souborem dokumentace o zásadním významu mezinárodních souvislostí pádu komunistického režimu v Československu, tzv. sametové revoluce před 35 lety. Originály dokumentů jsou k dispozici v Archivu Ministerstva zahraničních věcí, kde si je mohou badatelé po předchozím objednání prohlédnout,“ doplňuje Tomáš Klusoň z Archivu MZV.
Vybrané ukázky telegramů ze svazku naleznete v příloze.