Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zemřel bývalý velvyslanec v Německu František Černý
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel bývalý velvyslanec v Německu František Černý

 

František Černý byl doyenem české diplomacie, bývalým velvyslanec v Bonnu a Berlíně. Pocházel z česko-německé rodiny, po maturitě musel narukovat k oddílu vojsk PTP a poté tři roky pracoval jako dělník v ČKD. Po vojně mohl vystudovat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor bohemistika – germanistika (absolutorium 1963). Od roku 1958 pracoval v Československém rozhlase, kde se stal redaktorem německého vysílání, v roce 1970 byl ale nucen odejít a pak vyučoval němčinu na Státní jazykové škole v Praze.

V létě 1990 nastoupil na středoevropský odbor FMZV a k prosinci 1990 byl jmenován vyslancem na pobočce zastupitelského úřadu v Berlíně, kde působil až do léta 1995. Po návratu na MZV působil na 1. teritoriálním odboru a na Odboru analýz a plánování a r. 1996 byl penzionován. V roce 1998 byl na návrh prezidenta Václava Havla jmenován druhým českým velvyslancem ve Spolkové republice Německo. Úřad zastával nejprve v Bonnu a po přestěhování úřadu na podzim 1999 v Berlíně až do dubna 2001, poté odešel do výslužby.

Česko-německými a česko-sudetoněmeckými vztahy se František Černý zabýval i v penzi, mimo jiné je spoluzakladatelem Pražského literárního domu autorů německého jazyka. František Černý je nositelem Záslužného řádu SRN, Umělecké ceny česko-německého porozumění Spolku Adalberta Stiftera, Pamětní medaile Wenzela Jaksche Seligerovy obce a také Medaile za zásluhy o diplomacii. Žil v Praze na Masarykově nábřeží se ženou Helenou, má dceru Kateřinu a syna Alexandra.

.