Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výbor OSN přijal rezoluci k lidským právům a digitálním technologiím iniciovanou Českem

 

Třetí výbor Valného shromáždění OSN 14. listopadu 2023 jednomyslně přijal rezoluci o podpoře a ochraně lidských práv v kontextu digitálních technologií. Rezoluci iniciovalo Česko a předložilo ji společně s Jihoafrickou republikou, Maledivami, Mexikem a Nizozemskem. Text se věnuje příležitostem i výzvám, které přináší digitální technologie pro lidská práva. Jedná se o první iniciativu ve Valném shromáždění OSN zaměřenou souhrnně na problematiku lidských práv a nových technologií.

Díky současnému dynamickému vývoji v digitální sféře se ukazuje, že je potřeba dbát na platnost a dodržování lidských práv v offline světě i v digitální oblasti. Právě proto se Česko významně zasadilo za vznik, předložení i přijetí této rezoluce.

Nové technologie mohou významně přispět k rozšiřování nebo prosazování lidských práv a svobod. Neměly by být ale zneužívány k jejich potlačování a omezování“, řekl ministr Lipavský a potvrdil tak, že ochrana lidských práv a základních práv a svobod, a to offline i online, je jednou z priorit české zahraniční politiky.

Rezoluce dále oslovuje témata jako vývoj nových technologií, digitální propast, vypínání internetu, umělá inteligence, sledovací systémy nebo algoritmy a jejich dopad na lidská práva (např. právo na soukromí, pokojné shromažďování, svobodu projevu, boj proti rasismu, práva žen a dívek, přístup k informacím). Rezoluce se věnuje povinnostem členských států i  odpovědnosti soukromého sektoru. 

.