Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

V Praze se uskuteční schůzka ministrů zahraničí NATO
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Praze se uskuteční schůzka ministrů zahraničí NATO

 

Česko bude v květnu tohoto roku hostit neformální setkání ministrů zahraničí států NATO. Zasedání se uskuteční v Praze 30. až 31. května. Setkání ministrů je důležitým připomenutím letošního 25. výročí členství Česka v NATO a 75. výročí od založení Aliance.

„Jsem vděčný Česku za uspořádání tohoto neformálního setkání v době, kdy se připravujeme na červencový summit ve Washingtonu. Letos uplyne 25 let od vstupu České republiky do NATO a 22 let od pražského summitu, na kterém jsme do Aliance pozvali dalších sedm zemí střední a východní Evropy. Praha e tedy skvělé místo k diskusi o tom, jak můžeme v tomto významném jubilejním roce NATO dále posilovat,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Konání setkání ministrů zahraničí států NATO je uznáním kreditu Česka jako spolehlivého a platného člena Aliance. V situaci, kdy v Evropě zuří válka a naše hodnoty a způsob života jsou v ohrožení, přispívá Česko konáním této velké akce k upevňování jednoty a soudržnosti Severoatlantické aliance, která zajišťuje bezpečnost západního světa, tedy i bezpečnost našich občanů,“ uvedl ministr Lipavský.

Ministeriáda NATO je vedle summitu NATO druhé nejdůležitější  bezpečnostně-politické zasedání Aliance mimo Brusel. Půjde o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Důležitým aspektem konání zasedání je i oficiální logo, které znázorňuje panorama Hradčan.

Do konání akce se bude konat také několik doprovodných setkání, například 11. národní konference "Naše bezpečnost není samozřejmost", výstava na Náměstí Republiky, diskuze "Naše stopy v NATO", konané na středních školách či ve Skautském institutu a další.

 

Podívejte se na video s vrchním ředitelem Davidem Koneckým:

Setkání ministrů zahraničí NATO (youtube.com)

přílohy

.