Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukončením členství v postsovětských bankách uzavírá Česko proces, o který diplomacie usilovala několik let

 

Po uplynutí šestiměsíčních výpovědních lhůt došlo k ukončení členství v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce (MBHS) a Mezinárodní investiční bance (MIB). Byl tak završen proces odchodu, který Ministerstvo zahraničních věcí prosazovalo již několik let a který urychlila ruská agrese na Ukrajině.

Obě bankovní instituce představují významný nástroj ekonomické diplomacie Ruska, které v nich má dominantní postavení. Jsou reliktem hospodářských svazků diktovaných bývalým Sovětským svazem v rámci někdejšího východního bloku z období studené války.

„Vystoupení z postsovětských bank je pro českou zahraniční politiku dalším pokrokem v revizi vztahů Česka s Ruskem. Odchod jsme zahájili už po nástupu naší vlády s tím, že válka celý proces urychlila. Jsem přesvědčen, že v těchto reliktech ruského vlivu nemá Česko co dělat,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

O vystoupení z bank rozhodla vláda již v březnu 2022, následně souhlas vyslovily Poslanecká sněmovna, Senát i prezident republiky. Česko proces vystoupení z obou bank koordinovalo s dalšími členy EU, kteří jsou současně jako Česko členy těchto bank a rozhodli se podobně jako Česko z obou bank odejít.

.