Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Setkání donorů a nevládních organizací
Foto: ©MZV ČR/ MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV hostilo setkání donorů a agentur OSN na podporu ukrajinských uprchlíků v Česku

 

Podpora Ukrajině je důležitá a Česko v ní nepoleví ani v oblasti poskytování bezpečí ukrajinským uprchlíkům. To bylo hlavním poselstvím setkání zástupců státní správy, dárcovských států a nevládních i mezinárodních organizací podílejících se na zvládání ukrajinské uprchlické vlny v Česku. Akce proběhla 14. března 2023
v Černínském paláci.

 

„V rámci humanitární a rekonstrukční pomoci Ukrajině poskytlo Česko loni Ukrajině a jejím uprchlíkům v Moldavsku celkovou podporu přes 1 miliardu korun. Jednalo se například o zajištění přístřeší a poskytnutí zdravotní či jiné materiální pomoci pro obyvatelstvo. Letos pokračujeme v humanitární a stabilizační pomoci, včetně modulárního bydlení, zdravotnického vybavení nebo zdrojů energie, a plánujeme rozšíření o podporu zaměřenou na obnovu a rekonstrukci Ukrajiny a její přiblížení normám a standardům EU,“ řekl v úvodním proslovu ministr Jan Lipavský.

Šéf české diplomacie vyzdvihl také pomoc od  agentur OSN, neziskových organizací a občanské společnosti a poděkoval donorům z partnerských zemí, kteří tuto snahu podpořili finančními prostředky. Ministr také ocenil reakci českých občanů, kteří záhy po začátku války nabídli ubytování, finanční dary a další formy podpory. Lipavský dále připomněl, že Česko, ač není přímým sousedem, hostilo nejvyšší počet uprchlíků na obyvatele z Ukrajiny. Dočasnou ochranu získalo více než 485 tisíc uprchlíků, většinou ženy a děti.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a Pavla Novotná, ředitelka odboru azylové a migrační politiky na Ministerstvu vnitra pak přiblížily konkrétní odezvu na uprchlickou vlnu v Česku. V současnosti probíhá  spolupráce mezi vládními institucemi a mezinárodními organizacemi, které se podílejí na zvládání této situace. Agentury OSN koordinované Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky – UNHCR – představily také českou verzi mezinárodního plánu pomoci ukrajinským uprchlíkům pro rok 2023.

Velvyslanci Japonska, USA a Švédska pak jménem partnerů a donorů informovali o pomoci, kterou poskytují ukrajinským uprchlíkům na území Česka, ale i o samotné podpoře Ukrajiny, která ani podle nich nesmí polevit. Na závěr vystoupila Oleksandra Saško, zástupkyně nevládní organizace MRIYA, která v Česku pomáhá ukrajinským uprchlíkům, a také dětský soubor ukrajinských uprchlíků s tanečním a divadelním představením odkazujícím na hrůzy války.

.