Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Šéf české diplomacie jednal s ministry Kanady, USA, Dánska a Spojeného království
Foto: ©MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šéf české diplomacie jednal s ministry Kanady, USA, Dánska a Spojeného království

 

Na okraj neformálního setkání ministrů zahraničních věcí NATO, které se v Praze uskutečnilo ve dnech 30. až 31. května 2024. jednal ministr zahraničních věcí Jan Lipavský s ministryní zahraničí Kanady a svými protějšky ze Spojených států amerických, Dánska a Spojeného království.

Na úvod se ministr Lipavský setkal 30. května s kanadskou ministryní Melanií Joly. „Česko a Kanada jsou nejvěrnějšími podporovateli Ukrajiny ve všech oblastech. Kanada se také zapojila do české muniční iniciativy a za to velmi děkuji,“ uvedl šéf české diplomacie. S kanadskou ministryní dále hovořili o Mezinárodní koalici za návrat ukrajinských dětí, jíž Kanada spolupředsedá.

Následovala schůzka s ministrem zahraničních věcí Antonym Blinkenem, během které ministři podepsali také memorandum o spolupráci s Global Engagement Center (spadající pod Ministerstvo zahraničních věci USA) v boji proti dezinformacím (více zde).

Později odpoledne se ministr Lipavský také neformálně setkal se svým dánským protějškem Lars Løkke Rasmussenem. Ministři se shodli na nutnosti pokračování silné podpory Ukrajiny a na zvyšování vlastních obranných schopností NATO. „Dánsko je pro Česko důležitým partnerem a spojencem ve všech oblastech našich zájmů. Velmi si cením role Dánska v iniciativě nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu a role, jíž obě naše země společně sehrávají i v dalších projektech,“ uvedl ministr Lipavský.

Čtvrteční program zakončilo jednání ministra Jana Lipavského s ministrem zahraničních věcí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Davidem Cameronem. Ministři potvrdili, že obě země patří v rámci NATO mezi nejbližší spojence. Shoda panuje i v otázce důsledného prosazování sankcí vůči Rusku. Oba ministři konstatovali, že mírová konference k Ukrajině ve Švýcarsku bude další příležitostí, jak zvýšit tlak mezinárodního společenství na Rusko, a zdůraznili význam zapojení zemí globálního Jihu. „Cíle Česka a Spojeného království v tomto regionu jsou prakticky shodné, zejména pokud jde o jeho odolnost a bezpečnost. Podpora našich dvou zemí Ukrajině bude trvat tak dlouho, jak to bude potřeba,“ uvedl ministr Lipavský.

 

galerie

Šéf české diplomacie jednal s ministry Kanady, USA, Dánska a Spojeného království / Czech diplomatic chief held meetings with ministers of Canada, USA, Denmark and the United Kingdom

.