Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

První jednání Rady ministrů pro zahraniční záležitosti za španělského předsednictví
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

První jednání Rady ministrů pro zahraniční záležitosti za španělského předsednictví

 

Ruská agrese proti Ukrajině, Turecko, transatlantické partnerství a diskuze s americkým ministrem zahraničí Blinkenem či vyhodnocení proběhnuvšího summitu lídrů zemí EU a Latinské Ameriky a Karibiku patřilo mezi hlavní body zasedání ministrů zahraničních věcí ve čtvrtek 20. července v Bruselu. Českou delegaci vedl náměstek ministra zahraničních věcí Eduard Hulicius.

Den zahájili ministři pracovním jednáním s vysokým komisařem OSN pro lidská práva Volkerem Türkem, a to k vyhodnocení globální situace v oblasti lidských práv a spolupráce s jeho úřadem.

V rámci samotného zasedání Rady ministrů proběhla tři kola výměn názorů na aktuální témata. U bodu k ruské agresi za virtuální přítomnosti ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytro Kuleby vůči Ukrajině byly řešeny zejména bezpečnostní závazky EU včetně vojenské pomoci Ukrajině, mírový plán Ukrajiny a globální komunikace se třetími zeměmi. Debata probíhala mj. v návaznosti na prezentaci jarní hodnotící zprávy Evropské komise a reflektovala rovněž výsledky summitu NATO ve Vilniusu a aktuální vývoj na Ukrajině.

Jsem rád, že Rada dnes formálně schválila nařízení na podporu produkce munice (ASAP), které Ukrajině umožní doplnit sklady a směřovat na ni další dodávky munice. Podporujeme tak nejen posílení obranyschopnosti Ukrajiny, ale i konkurenceschopnost evropských obranných průmyslů toho českého nevyjímaje, do nichž bude směřovat finanční podpora ve výši 500 mil. EUR, tedy necelých 12 miliard korun.“ řekl náměstek šéfa české diplomacie Hulicius.

Turecku byla věnována detailní debata, zejména v nastavení budoucích vztahů mezi EU a Tureckem po prezidentských volbách, kde ČR podporuje zejména další rozvoj ekonomické a energetické spolupráce.

Ministři si rovněž vyměnili názory s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem k řadě aktuálních témat a zdůraznili důležitost a vysokou úroveň transatlantických vztahů. „Sdílíme pohled na další podporu Ukrajiny a také na znepokojivou situaci v Kosovu či Bosně a Hercegovině, či na nastavení postoje vůči Číně. Ve všech těchto tématech probíhá intenzivní spolupráce mezi EU a USA,“ dodal Hulicius.

Vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrell také informoval o vydání pokladového dokumentu Evropské služby vnější akce k zahraničně-politickým aspektům ekonomické bezpečnosti. V budoucích diskuzích chce klást důraz na další využití nástrojů společné zahraniční a bezpečnostní politiky a na identifikaci možných hrozeb.

Josep Borrell dále zhodnotil summit lídrů zemí EU a CELAC, který proběhl začátkem týdne a jehož výstupem byla společná deklarace.

Rada FAC rovněž schválila sankce na iránské drony z důvodu podpory ruské vojenské mašinerie proti Ukrajině. Ministři také odsouhlasili zařazení dalších jmen na Globální lidskoprávní sankční režim Evropské unie, a to za porušování lidských práv v Rusku a za sexuální násilí během ruské agrese proti Ukrajině či Afghánistánu.

Konečně ministři formálně schválili novou dohodu o partnerství mezi Evropskou unií a 79 africkými, karibskými a pacifickými zeměmi, tzv. post-Cotonou, stejně jako priority EU pro nadcházející Valné shromáždění OSN.

.